Стайна риба сімейства коропових. Широко поширений у Східній Азії від р. Амур до Південного Китаю. Акліматизований в європейській частині країни. Віддає перевагу повільно поточні річки, проточні озера, водосховища. Тримається на розливах, в протоках з розвиненою рослинністю. Харчується водоростями, втечами водних рослин, листям затоплених або звисаючих над водою чагарників. Досягає довжини 120 см і маси 40 кг.
Риба сімейства коропових, рідкісний вид, що знаходиться під загрозою зникнення. Вид поширений від Амура на півночі до Південного Китаю. Тіло помірно подовжене, покрите великої щільною лускою. Харчується чорний амур в основному молюсками, а також личинками комах (бабок, хірономід) та іншими донними організмами. Досягає довжини 120 см і маси 30 кг.
Риба сімейства бичкових (Gobiidae). Довжина до 12, зрідка до 20 см, маса близько 50 г. Живляться бички різними донними організмами, воліючи личинок хірономід і серйозно конкуруючи в цьому плані з цінними промисловими рибами. У раціоні бичків відзначені також дрібні молюски.
Теплолюбива риба. Гарно пристосований для життя у каламутній воді. Віддає перевагу неглибоким (до 5м) ділянкам водойм з уповільненою течією або стоячою водою. Влітку ведуть зграйний спосіб життя, в спекотні дні тримаються густих заростей рослин біля поверхні. Живляться переважно зоопланктоном, також дрібними бентичними безхребетними, в рибних господарствах можуть споживати комбікорм. Росте швидко, високопродуктивний вид. В першу осінь молодь досягає довжини до 10 см, річні особини — до 18 см За зовнішнім виглядом дуже схожі на коропів, з якими їх часто плутають. У водойми буфало України потрапив у семидесятих роках. Найчастіше зустрічається в ставках-охолоджувачах атомних та теплових станцій.
Верховодка звичайна - дрібна риба родини коропових, найпоширеніша в Україні. Водиться у великих кількостях майже у всіх прісноводних водоймах. Статевої зрілості ця риба досягає на 2-3 році життя, тривалість якого становить 7 - 9 років. Нереститься, починаючи з травня, до липня, в декілька етапів. Харчується планктоном, також підбирає з поверхні води впали дрібних комах і пилок. Ромір до 20 см, вага до 50 гр.
Риба належить до осетроподібних. Тіло голе або вкрите дуже дрібними, розрізненими шипиками. Жучок немає. Рило сильно видовжене, на його нижній стороні два дуже коротких вусики. На щелепах дрібні зуби. За типом живлення — планктонофаг, плавають з відкритим ротом. Батьківщина — річка Міссісіпі в Америці.
Вид хижих прісноводних риб з сімейства річкових вугрів. Має дуже довге тіло з буро-зеленої спиною, з жовтизною на боках і черевної частини. Живе у водоймах басейну Балтійського моря, в набагато меншій кількості - в річках і озерах басейнів Азовського, Чорного, Білого, Баренцевого морів. Полює вночі на прибережному мілководді. Харчується личинками комах, молюсками, жабами, мілкою рибою.
Тіло подовжене, стисле з боків або веретеноподібне, покрите дрібною, іноді прихованої в шкірі лускою або ж голе. Живе в басейнах річок європейської території Росії і України від Балтики до Волги та Кубані. Віддає перевагу тихим заводям, затокам, старицяи, озерам, кар'єрам. Тримається на сильно замулених ділянках. Харчується, витягаючи з мулу личинки комах та іншу дрібну живність. Досягає довжини 25 см і маси 300 грам, але зазвичай 70 грам.
Риба сімейства карпових, має зовнішню схожість з пліткою. Колір - сіро-сріблястий, на спині темніше, ніж на череві. Плавці мають рожево-оранжевий відтінок. Язь - прісноводна риба, проте може жити і в напівпрісной воді морських заток. Язь поширений у водоймах Європи і більшої частини Сибіру. Раціон язя складається з рослинної і тваринної їжі (комахи, молюски, черви). Досягає довжини 70 см і маси 8 кг.
Маленька рибка. Має довжину 8 — 10 см. За зовнішнім виглядом нагадує невеликого карасика. Тіло сплюснуте з боків, голова відносно невелика. Луска крупна, бічна лінія дуже коротка, її пори закінчуються до десятої луски. Рот маленький, глоткових зубів по 5 з кожного боку, розташовані в один ряд. Забарвлення сріблясте на боках та череві, спина зеленувата, у хвостовій частині є темна смужка, більше чи менше виражена у різних видів. Очі жовті з помаранчевою плямою зверху. Під час розмноження самці міняють забарвлення. Спина та боки стають темно-фіолетові, бокова смужка яскраво-зеленою, черево рожеве.
Тіло помірно подовжене, спина і голова досить шірокі. Спина майже чорна, боки сріблясті, грудні плавці жовтогарячі, черевні і анальний – червонуваті. Типово річкова риба. Надає перевагу невеликим річкам з швидкою течією і чистою холодною водою, де багато ключів і перекатів з кам’янисто-хрящуватими грунтами. Ареал проживання: широко розповсюджений по всій Європі до Уралу і Середньої Азії. Харчується комахами, що падають у воду, річковими раками, хробаками, водоростями, поїдає перепливають річку мишей, жаб, дрібну рибу. Максимальна довжина 80 см, вага до 8 кг, але зазвичай в наших краях доростає до 2,5 кг. У перші три роки життя росте найінтенсивніше, пізніше річні прирости зменшуються. У передгірських ділянках річок росте краще, ніж у гірських, що пов'язане, мабуть, з температурою у водоймах та інтенсивністю живлення. Розмноження: молоді особини тримаються табунами, дорослі — переважно поодинці. У табуни збирається в період розмноження. Для цього плідники гуртуються на ділянках річок із швидкою течією, де кам'янисте піщано-галькове дно. Температура води в цей час не нижча від 15 °С. Ікрусамиці відкладають на глибині 0,30 —0,50 м. Нерест порційний. У самок з верхньої течії Дністра, довжина яких 22 —37 см, виявлено від 9,7 тис. до 52,4 тис. ікринок. Через три — сім діб з ікринок викльовуються личинки. Живлення: всеїдна риба. Живиться нитчастими водоростями, стеблами й листками рослин, рибою (бичками, верховодками, пічкурами та ін.), молюсками, черв'яками, раками. Молоді риби поповнюють свій раціон рачками, личинками комах, а також комахами, що падають на поверхню води з прибережних дерев та заносяться вітром.
Риба сімейства коропових, єдиний представник роду Blicca. Стайн риба, дуже схожа до ляща. Сріблястим, сильно сплющеним з боків тілом нагадує молодого ляща. Густера відрізняється від лящів винятковим числом і розташуванням глоткових зубів, яких у неї з кожної сторони не по п'ять, а по сім і при чому два ряди. Густера широко поширена в басейнах Балтійського, Чорного та Каспійського морів. Довжина до 35 см, маса до 1,3 кг, але зазвичай - 100-200 г.
Хижа риба сімейства карпових. Жерех відрізняється від інших риб коротким і товстим тілом з темною синювато-сірого спиною, сріблясто-сіруватими боками і білим черевом. Живе в річках, зрідка в озерах басейнів Балтійського, Азовського, Чорного і Каспійського морів. Віддає перевагу місцям з течією. Тримається поодинці, близько перекату, порога, за островом біля піщаної коси, в що слабіючій течії під греблею. Харчується в світлий час доби дрібною рибою, комахами. Досягає довжини 80 см і маси 12 кг, зазвичай 1-3 кг.
У йоржів продовгувате тіло з одним довгим, безперервним спинним плавником. Водиться у всій Європі, крім Іспанії, Італії та Греції, в європейській Росії і в Сибіру, принаймні до Байкалу. Харчуються дрібними ракоподібними, комахами та їх личинками. Досягає довжини 20 см і маси 200 грам.
Карась золотий (Carassius carassius) відрізняється від іншого виду, срібного карася, меншим числом зябрових тичинок на першій дузі (у золотого карася 23-33, у срібного 39-50). Поширений він в Середній і Східній Європі, а також у Сибіру до р. Лени. Їжу дорослого карася складають рослинні і тваринні організми, а також детрит. Досягає довжини 45 см і маси 3 кг, але зазвичай 500 гр.
Прісноводна риба з роду карасів сімейства коропових. Срібний карась відрізняється від золотого більшої і світлої лускою і меншою висотою тіла. Спочатку срібний карась жив в басейні річки Амур і прилеглих водоймах. Штучно розселений в 60-х роках XX століття в багато водойми Сибіру та Європи. Харчується зоопланктоном, личинками комах, водоростями. Досягає довжини 45 см і маси 4,5 кг.
Риба, що дала назву цілому сімейству. Водиться по всій Європі, в Каспійському, Чорному (гирла річок і узмор'я) і Азовському морях. Живе в річках, водосховищах, озерах Заселяє тихі, стоячі або повільно поточні води з твердим глинистим, злегка замуленим дном. Харчується молюсками, личинками комах, рослинністю. Досягає довжини 1,5 м і маси 35 кг.
Штучно виведена форма звичайного коропа. На його тілі немає жодної лусочки, за що він і отримав назву - Голий короп, або шкірястий. Живе в ставках і озерах. Харчується молюсками, личинками комах, рослинністю. Досягає довжини більше метра і маси 30 кг.
Карп дзеркальний відрізняється від тим, що має на тілі луску дуже великого розміру, розкидану хаотично по поверхні тіла у кількості декількох штук. І в стоячих, і в проточних водоймах дзеркальний короп старанно уникає великих глибин. Пов’язано це з пониженим вмістом кров’яних тілець, що обумовлює значну вимогливість до кисневого режиму водойми.
Карп лінійний має посередині тіла одну лінію з крупної луски. Лінійний короп має обмежений потенціал росту – генетична риса, що успадковується разом з типом лускатого покриття. Крім цього в крові лінійного карпа сильно знижений вміст кров’яних тілець, що робить його дуже вимогливим до кисневого режиму водойми. Уповільненим зростанням лінійний короп обумовлений, крім іншого, зменшеною кількістю зябрових тичинок і глоткових зубів (у лускатого і дзеркального їх три ряди, а у лінійного і голого – два). У зв’язку з цим короп дуже перебірливий у їжі й за відсутності кормів з високим вмістом протеїну швидко виснажується, втрачаючи при цьому до 30% маси тіла.
В Європі цей вид є досить звичайним представником річкової та озерної фауни. Коротке, високе й товсте тіло ліня покрите дрібною дуже щільно прилягаючою лускою і густим шаром слизу. Забарвлення тіла залежить від умов проживання: від зеленувато сріблястою (в прозорій воді з піщаним грунтом) до темно-бурого з бронзовим відливом (у водоймах з мулистим грунтом). Харчується донними безхребетними (личинками комах, хробаками, молюсками). Досягає довжини 60 см і маси 8,5 кг.
Стайна риба сімейства коропових. У дорослого ляща спина сіра або бура, боки сріблясто-сірі або бурі, черево брудно-білувате, всі плавці сірі. Живе в річках і озерах крім Крайньої Півночі, в басейні Аральського моря. Віддає перевагу уповільній течії. Тримається у дна в глибоких заводях, затоках, ямах. Харчується молюсками, черв'яками, личинками комах, водоростями і пагонами рослин. Трапляються екземпляри до 71 см завдовжки, 36 см заввишки і вагою 9 кг.
Риба сімейства карпових. Мешкає у Європі частині країни, водойми Криму, південна і західна частини Каспійського моря і впадаючі у нього річки. Віддає перевагу сильній течії, тримаючись у дна в придонному шарі, на ділянках з швидкою течією і піщано-кам’янистим грунтом і лише чистою водою, перебуває у постійному русі. Харчується личинками комах, молюсками, молоддю риб. Досягає довжини 85 см і маси 12 кг. В наших краях марена частенько є в прилові, коли ловлять спінінгом. Це мабуть взагалі найсильніша річкова риба. На кінці верхньої губи та в кутках рота має по два вусика. Це дуже живуча риба і навіть якщо її витягнули із води, то вона зможе прожити без води до 5 годин З цікавого: цілеспрямовано її ловлять на плавлений сир.
Маленька рибка родини коропових. Мересниця поширена в річках з швидкою течією і холодною водою, з піщаним або кам'янистим дном. Озерна менш вимоглива до якості води і може жити в сильно замулених і зарослих водоймах, де мешкає в придонних шарах води. Особи тримаються зграями, які можуть заповнювати всю товщу води. Звичайні мересниці протягом всього літа мешкають на кам'янистих і піщаних перекатах, поблизу водоспадів, водоверті і в інших місцях з бурхливим течією. На зиму вони йдуть у глибокі місця водойм або забираються в різні прибережні укриття, де знаходяться в малорухливому стані. Мересниці широко поширені у водоймах як Європи, так і Північній частині Азії. На Україні вони мешкають в річках Карпат, у деяких річках і озерах басейну Дніпра (Тетерів), а також у Салгире і в деяких річках і водоймах Криму.
Єдина прісноводна риба з сімейства тріскових. Поширена в річках Європи, Сибіру, Північної Америки. Віддає перевагу водойми з чистою водою і піщано-кам'янистим дном. Тримається в місцях з укриттям під коряжіной, каменем, у норі, в глибоких ямах. Забарвлення - жовтувато-сірий, в цяточку, але іноді, в залежності від води може бути і темно-сірим в цятку. Харчується рибою і дрібними безхребетними, жабами, личинками комах. Розмір коливається від 0,3 до 2 м. Вага може досягати 30 кг.
Мешкає в мало-мальських глибоких ставках, озерах, річках басейнів Балтійського, Чорного, Азовського, Каспійського, Аральського морів. Окунь зверху темно-зеленого кольору, боки зеленувато-жовті, черево жовтувате, впоперек тіла тягнуться 5-9 темних смуг, замість яких іноді бувають темні неправильні плями. Харчується малою рибкою, хробаками, личинками комах та іншою дрібною живністю. Довжина тіла рідко сягає півметра, а маса 1,5 кг.
Осетер — один з найстаріших існуючих родів риб, рідний до рік та морів Європи, Азії і Північної Америки. Дорослі осетри часто мають 1-5 м завдовжки. Лише кілька видів постійно мешкають у прісній воді, і всі види обмежені винятково помірним поясом Північної півкулі. Осетер зазвичай веде донний образ життя. За допомогою своєї гострої морди він розкопує м'який донний мул, а за допомогою чутливих вусиків виявляє раковини, раків та маленьких риб, якими він і годується. Не маючи зубів, осетер не в змозі схопити більшу здобич.
Риба сімейства карпових. Живе у водоймах басейнів Азовського, Чорного, Каспійського морів. Віддає перевагу річковому потоку, більш численний у середній течії. Тримається в придонному шарі води на ділянках з твердим грунтом - піщаним, глинистим або кам'янисто-гальковим. Харчується водною рослинністю, черв'яками, личинками комах. Досягає півметрової довжини і маси 2 кг.
Стайна риба сімейства карпових. Мешкає у водоймах Європи, виключаючи Кольський півострів, в Сибіру (від Обі до Єнісею), в Примор'ї, Середньої Азії. Віддає перевагу річкам, проточним озерам і ставкам з чистою водою. Тримається на мілководді з піщаним і кам'янистим дном, перекатах, мілинах. Харчується личинками комах, дрібними молюсками. Досягає довжини 20 см і маси 80 грам.
Має багато підвидів, деякі з яких мають власні назви: тарань, вобла, сорога, чебак. Спина чорнувата, з блакитним або зеленим відливом, боки і черево сріблясті, спинний і хвостовий плавники зеленувато-сірі з червонуватим відтінком, грудні жовтуваті, черевні і заднєпрохідний - червоні, райдужна оболонка жовта з червоною плямою. Харчується ракоподібними, черв'яками, молюсками, личинками комах.
Батьківщиною якої є західна частина Північної Америки — від Південної Аляски до Каліфорнійського узбережжя. В Україну її вперше було завезено в кінці XIX ст. Із середини XX ст. Пструга райдужного систематично розводять. З рибоводних господарств її особини потрапляють у річки. У деяких річках Карпат і Криму пструг райдужний утворив самовідтворювальні популяції. Тіло риби видовжене, з боків сплюснуте, вкрите дрібною лускою, спина товстувата. Спинний плавець міститься перед уявною вертикаллю від початку черевних плавців. Зовнішній край спинного плавця опуклий, анального — виїмчастий, зрідка прямий. Хвостовий плавець у риб до дворічного віку з невеликою виїмкою, яка зникає у старіших риб.
Риба має товсте видовжене тіло, на хвостовій частині якого є невеликий, без променів жировий плавець. Тіло зеленувато-коричневе. На спині, на жовтувато-сірих плавцях розкидані численні червоні, чорні та білі «пістряві» плями, завдяки яким ця риба отримала своє ім'я. Залежно від умов середовища забарвлення змінюється. Належить до холодноводних риб. Він віддає перевагу швидкотекучим річкам з чистою водою, багатою на кисень, відноситься до реофілів. У спеку риба тримається поблизу джерел або забирається під камені, корчі, де впадає в оціпеніння, не живиться. Навесні та влітку основними компонентами її живлення є комахи та їхні личинки; восени, коли зникають жуки, мухи, коники та інші комахи, вона споживає риб, найчастіше мересницю, що майже завжди живе поруч з ним.
Надзвичайно сильна риба, що живе в річках. Відрізнити дуде просто по унікальному формі ротового апарата. Подібний на підуста, зовнішня різниця в кольорі плавників - у підуста яскраво червоні, у рибця -жовто-оранжеві і в формі ротового отвору у підуста , у рибця, анальний плавник підуста короткий (приблизно як у карася) у рибця довгий (як у ляща). Ловиться в основному донними снастями, часом попадається спінінгістам.
Тіло щільне, коротке, покрите дуже темною лускою середнього розміру. Забарвлення мінливе, переважають сіро-зелені і брудно-коричневі тони, з невеликими плямами і смужками неправильної форми. Початковий ареал ротана - басейн річки Амур, Далекий Схід Росії. В даний час ротан відзначений в басейнах річок Волги, Дніпра, Дону, Дністра, Дунаю. Харчується личинками комах, молюсками, пуголовками. Досягає довжини 25 см і маси 500 грам.
Живе в басейнах Азовського, Чорного, Каспійського, Аральського морів, озера Іссик-Куль, річки Амур. Акліматизований у багатьох водоймах Середньої Азії, Західної та Центральної Сибіру. Тримається на глибоких ділянках, в ямах у крутоярів з нерівним дном. Харчується хробаками, молюсками, личинками комах, рослинністю. Сягає метрової довжини і маси 20 кг.
Велика прісноводна беслускова риба. Анальний плавець довгий, жировий плавець відсутній, непарні плавці не мають шипів. Живе в річках і озерах всієї Європи, окрім басейну Льодовитого океану. Звичайний в Західній Європі та в басейні Аральського моря. Сом - нічний хижак, живиться великою рибою, великі особини - водоплавними птахами. Довжина тіла до 5 м, вага до 300 кг.
Невеликий сомик з сімейства котячих американських сомів. Віддає перевагу вялотекучі і стоячі водойми з замуленим дном і заростями прибережної рослинності. Прісноводний, але зрідка зустрічається і в солонуватих водах. Витривалий, може жити там, де інші види риб гинуть. Цей сомик невибагливий і може харчуватися найрізноманітнішою їжею. Досягає довжини 60 см і ваги трохи більше 3,5 кг, хоча зазвичай доростає лише до 200 гр.
Стерлядь представник родини осетрових. Це єдиний осетер, що живе у прісних водах. Як й інші представники родини, відкладає ікру за один прийом. Вони влаштовують свої нерестовища в руслах річок, де є кам'янисті місця, або дно вкрите галькою чи грубозернистим піском. До них і приклеюються ікринки, з яких виводяться личинки. Перетворившись на мальків, вони поступово спускаються за течією річки до моря, мальки стерляді залишаються в річці.
Зграйна хижа риба сімейства окуневих. Живе у водоймах всієї Європи, басейнів Балтійського, Чорного, Азовського морів. Віддає перевагу чистим, багатим киснем просторам. Харчується дрібною рибою (піскар, уклейка, бичок, йорж та ін.) Досягає довжини 130 см і маси до 10 кг.
Велика стайна пелагічна риба.Мешкає в басейні Амура. Вид широко акліматизований в європейській частині Росії, по всіх Україні і Середній Азії. Досягає довжини близько 100 см і маси 40 кг. Луска дрібна. Харчується зеленої водною масою.
Рід риб родини лососевих, харчуються харіуси безхребетними (головним чином водними личинками комах) і дрібною рибою; на місцях нересту лососів можуть шкодити, поїдаючи їх ікру і памолодь. Нерестяться навесні, самиці викидають на кам'янисті ґрунти від 3 до 10 тис. ікринок. Харіуси є об'єктами місцевого промислу і штучного розведення.
Маленька рибка, батьківщиною якого є басейн Амура. Має довжину десь 8 см. Самці крупніші за самиць. Тіло витягнуте, голова невелика. Ротовий отвір невеликий, подовжений, верхній. Нижня щелепа довша за верхню. Забарвлення сріблясто-жовтувате, молоді особини мають вздовж тіла темну смугу, у дорослих особин по краях лусок розташовані темні плями у вигляді півмісяця. Плавці прозорі. У 80-і р. амурський чебачок з'явився у водосховищах дніпровського каскаду (починаючи з Кременчуцького і нижче за течією). На початку 90-х років вид в масовій кількості виявлений у водоймах-відстійниках Київської ТЕЦ-5 і прилеглих водоймах. Харчується детритом, личинками комах, водоростями, ікрою риб, насінням наземних рослин. Природні вороги виду в Україні невідомі.
Прісноводна риба сімейства коропових, широко поширена у водоймах Європи та Середньої Азії. Зовні нагадує плітку. Віддає перевагу тихим, вкритим рослинністю ділянкам озер, стариць, річкових заплав. Тримається у кромки очерету і в заростях інших рослин. Харчується водоростями, молодими пагонами рослин, комахами та їх личинками. Досягає довжини 35 см і маси 2,5 кг.
Поширена в прісних водах Євразії та Північної Америки. Живе зазвичай в прибережній зоні, у водних заростях, в непротічних або слабопроточних водах. Дуже ненажерлива, живиться практично будь-якими рибами, включаючи свою ж молодь. Довжина до 1,5 м, маса до 35 кг.