Назва латиницею: Sander lucioperca
Назва англ: Zander
Назва народна: Судак, шулюк, веретельник, остриш
Хижак
Зграйна хижа риба сімейства окуневих. Живе у водоймах всієї Європи, басейнів Балтійського, Чорного, Азовського морів. Харчується дрібною довгою рибою (плотва, піскар, уклейка, бичок, йорж та ін.).
Судак живе лише в чистих, з високим вмістом кисню, водоймах.
За зовнішнім виглядом судак має пристойні розміри, деякі особини виростають завдовжки більше одного метра, при цьому вага судака може становити до 10 кг. Луска повністю покриває довге тіло риби, на спині знаходиться високий гострий плавець і витягнута плоска голова. Колір судака, як правило, сіро – зелений, черево біло-сіре. На центральній частині боків ледве помітні бурі цятки, які утворюють 8-10 смуг. Так як судак хижак, відмінною рисою даного виду є досить великі кликовидние зуби на верхніх і нижніх щелепах. Також по зубах можна відрізнити самку від самця. У самок зуби дрібніше, ніж у самців. Саме через свої зуби судак має популярне ім'я серед рибалок - кликастий.
Особливістю поведінки судака можна назвати те, що днем він намагається бути в глибоких місцях, а вночі виходить на мілководдя.
Статевозрілими судаки стають тільки до п’яти років життя. Нерест риби ведуть, коли температура води в водоймі досягає 12 градусів, в наших краях це з середини квітня по травень. Судак вибирає місце для нересту дуже ретельно, як правило, це мілководні ділянки з частково затопленими кущами або купа крупного сміття на дні водойми. Нерест триває протягом трьох тижнів, іноді затягується до одного місяця. Як правило, ікрометання проводиться вночі. Кількість ікринок, які перебувають в самиці судака може бути від 200 до 300 тисяч. Ікринки мають світло – жовтий колір, в діаметрі від 1 до 1,5 мм. Цікаво те, що кожна шлюбна група судаків формується з однієї самки і декількох самців, іноді їх налічують до 5 штук.
Ікра відкладається в гніздо і над його облаштуванням трудиться вся група, але запліднює ікру лише один самець, він же і залишиться охороняти ікру аж до появи мальків. Цей судак робиться вкрай агресивним і винищує всю рибу, що становить загрозу для гнізда. Саме через цю особливість судака підселяють у водойми, які перенаселені плотвою та іншою дрібною сорною рибою. Через кілька років її там майже не лишится.