Назва латиницею: Rhodeus
Назва англ: Rhodeus
Назва народна: Гірчак, синявка, гірчанка, гірчиця, горькушка, гарьва, малявка, ольшанка, пацюк, пукас, пукасик
Маленька рибка. Має довжину 8 — 10 см. За зовнішнім виглядом нагадує невеликого карасика. Тіло сплюснуте з боків, голова відносно невелика. Луска крупна, бічна лінія дуже коротка, її пори закінчуються до десятої луски. Очі жовті з помаранчевою плямою зверху. Рот маленький, глоткових зубів по 5 з кожного боку, розташовані в один ряд. Тіло гірчака сріблясте, спина із зеленуватим відтінком. Від середини тіла до хвоста тягнеться синювата смужка. Під час нересту забарвлення самців стає яскравішим. Спина та боки стають темно-фіолетові, бокова смужка яскраво-зеленою, черево рожеве.
Мешкає у прісних водах Європи: басейнах Північного моря, південної Балтики, Чорного, Егейського, Середземного, а також Каспійського морів
Гірчак звичайний надає перевагу водоймам із стоячою або слаботекучою водою. Тримається, як правило, на ділянках з піщаним дном, серед заростей Харчується в основному рослинною їжею: нитчаткою, водоростями (диатомеями), від яких, ймовірно, м'ясо його, і отримало гіркуватий смак. Вочевидь, цей смак і дав рибі ім'я "гірчак".
Гірчак здатний до розмноження на другому році життя, при довжині тіла 3-4 см. Ікру гірчаки відкладають вельми своєрідно. До часу нересту у самок виростає досить довгий яйцеклад, і з його допомогою вони відкладають ікру всередину раковини живих двостулкових молюсків - перлівниць (Unio) і беззубок (Anodonta). Самці до цього часу фарбуються більш яскраво. Луска набуває рожево-перламутровий відтінок, на голові у них з'являються невеликі епітеліальні горбки, колір плавників стає більш насиченим. Плодючість у звичайного гірчака невелика, 220-280 ікринок. Нерест порційний, до 5 ікринок за один раз.
Під час нересту гірчака, молюски максимально сильно стискають стулки, щоб самка не відклала в них ікру. Гірчаки ж постійно крутяться біля молюска і, щойно він привідкриває стулки щоб трішки собі подихати - моментально вприскують ікру і молока (підлі рибки). Фактично рибки є факультативними паразитами молюсків - мальки знаходять в молюску захист і харчуються планктоном який втягує молюск для власного живлення. Ікринки розвиваються під захистом міцних стулок молюска.
Гірчак - рибка рухлива, красива й легко уживається в холодно-водних акваріумах, де служить однією з незвичайних прикрас. Промислового значення не має. Використовується також в рибальстві як живець для лову хижих видів риб. Іноді гірчаків тримають у акваріумах, оскільки риба досить красиво забарвлена.