Чебачок амурський

Назва латиницею: Pseudorasbora parva

Назва англ: Stone moroko

Назва народна: Синька

Маленька рибка, батьківщиною якого є басейн Амура. Маж довжину до 10 см, зазвичай до 8 см. Самці крупніші за самиць. Тіло витягнуте, голова невелика. Ротовий отвір невеликий, подовжений, верхній. Нижня щелепа довша за верхню. Глоткові зуби однорядні, 5-5. Зяброві тичинки зачаткові, їх 12-14 на першій зябровій дузі. Луска порівняно крупна. У бічній лінії 35-40 лусок. Забарвлення сріблясто-жовтувате, молоді особини мають вздовж тіла темну смугу, у дорослих особин по краях лусок розташовані темні плями у вигляді півмісяця. Плавці прозорі.Має певну зовнішню схожість з однолітками білого амура. У 80-і р. амурський чебачок з'явився у водосховищах дніпровського каскаду (починаючи з Кременчуцького і нижче за течією). На початку 90-х років вид в масовій кількості виявлений у водоймах-відстійниках Київської ТЕЦ-5 і прилеглих водоймах. Харчується детритом, личинками комах, водоростями, ікрою риб, насінням наземних рослин. Природні вороги виду в Україні невідомі, так же, як і характерні паразити.

Під час нересту добре виражений перлинний висип. Забарвлення самців стає темним з фіолетовим відтінком. 

Зграйна рибка, уникає швидко текучої води, заселяє в основному придаткові водойми річок - озера, затоки, затоки, заплавні розливи, ставки. У зв'язку з високою біологічною пластичністю практично у всіх що заселяють водоймах став одним з фонових видів риб. Статевої зрілості досягає на 2 році життя при досягненні довжини тіла 4-5 см і маси тіла 7-8 г. Нерест порційний, він починається в квітні-травні (на 1-2 місяці раніше, ніж в басейні Амура). Плодючість становить 388-3080 ікринок; вона трохи вище в районах акліматизації. Ікра приклеюється в один шар на камені, листя очерету, рогоза, плаваючі дошки і т.п. Розвиток ікри, яка охороняється самцем, при 18° триває 16-18 днів. Молодь розвивається дуже швидко, харчуючись спочатку дрібними планктонними організмами. Добре переносить зимівлю під льодом, витримуючи промерзання водойми практично до дна.

Промислового значення не має. У водоймах України є шкідливою рибою через те, що швидко збільшує свою чисельність у водоймах, активно знищує ікру інших видів риб та конкурує з молоддю промислових видів риб за кормову базу. Рибалки називають чебачка «синькою» і не люблять за миттєве об'їдання майже будь-якої м'якої наживки. Рибалки також використовують чебачка як живця для лову хижих видів риб. Крім того, чебачок є об'єктом розведення у акваріумістів.

Коментарі