В'юн

Назва латиницею: Misgurnus fossilis

Назва англ: Misgurnus

Назва народна: В'юн, піскун

Багатьох відштовхує непривабливий зовнішній вигляд в’юна, що має, як і вугор змієподібну форму. До того ж, коли береш його в руки, він дуже сильно звивається і видає своєрідний різкий писк.

Основне забарвлення тіла — сіро-жовта, спина бура. По боках тіла йде широка смуга від очей до хвоста. Черево жовте або навіть червонувате. Всі плавці бурі, мають темні цятки.

Найбільший представник цього сімейства. Досягає довжини 25-30 см, в Камі — до 35 см, але зазвичай довжина близько 23 см і маса 140 р. Тривалість життя 6-7 років.

Спосіб життя

В’юн веде осілий спосіб життя, часто зарившись у мул. Дотримується здебільшого болотистих, повільно текучих або стоячих вод. У річках воліє мулисті, зарослі густою водною рослинністю ділянки, часто в протоках, затоках або старицях. Живе навіть в таких заболочених озерах і канавах, де немає іншої риби, навіть карася. У таких заболочених водоймах в’юн часто піднімається до поверхні води, випускає відпрацьоване повітря і заковтує нову порцію, видаючи при цьому характерний писк (в деяких місцях його називають піскуном, звідси ж і родове назва в’юна).

В'юн (риба) опис, чим харчується, де водиться (фото)

В першу чергу в ньому вражає надзвичайна живучість і дивна спритність. Дуже невибагливий до вмісту кисню у воді, для цього у нього є додаткове кишкове дихання. Трапляється, що невеликі озерця в сильно посушливі роки повністю пересихають. Мешканці цих водойм більшою частиною або гинуть, або стають легкою здобиччю птахів і людини. Здавалося б, і в’юн повинен розділити цю долю. Але ось настає дощова пора, озерна чаша знову заповнюється водою і, як птах фенікс, воскресає в ній в’юн. Ця риба має рідкісну здатність зариватися в мул на глибину одного-двох метрів і занурюватися в сплячку, яка триває до тих пір, поки знову не з’явиться вода. Взагалі в’юн може жити майже в будь-якій стоячій воді, і навіть в болотній.

Рідкісна здатність в’юна залишатися довгий час живим без води пояснюється тим, що на відміну від більшості риб він може дихати не тільки зябрами, але й за допомогою шкіри та кишечника. Стінки кишечника у нього багаті кровоносними судинами і виконують дихальні функції в тому випадку, коли організму не вистачає кисню. Заковтуючи повітря, в’юн пропускає його через травний канал, а потім випускає через дихальний отвір (як раз цим і пояснюється писк в’юнів, коли їх витягують з води). Деякі рибалки стверджують, що великі в’юни, так само як і вугри, можуть у росяні ранкові години переповзати з одного водоймища в інший, близько розташований.

В'юн (риба) опис, чим харчується, де водиться (фото)

 

Є у в’юна ще одна цікава особливість: він чутливо реагує на зміну атмосферного тиску. Перед негодою він починає турбуватися і щохвилини висовуватися на поверхню (10-15 разів за хвилину). За це властивість в’юна звуть живим барометром. У ряді країн, зокрема в Японії, в’юнів, як і інших риб-метеорологів, спеціально тримають в акваріумах. По їх поведінці вчені найчастіше дізнаються не тільки про зміну погодних умов, але і про наближення таких стихійних лих, як цунамі і землетрус.

Харчування

Живиться личинками комах (особливо хирономид), ракоподібними, черв’яками, дрібними молюсками, а також детритом і частково донною рослинністю. В неволі може жити без їжі до півроку. Крім того, в’юн відомий як активний пожирач чужий ікри. Навряд чи який-небудь мешканець річок і озер може конкурувати з ним по здатності розшукувати її на дні. Займається цим він так активно, що в невеликих водоймах нерідко повністю зникають інші риби. Найбільше від в’юнів страждають карасі, коропи, лини.

В'юн (риба) опис, чим харчується, де водиться (фото)

В акваріумі в’юн ненажерливий (як і на волі) і жадібно вистачає мотиля, сире м’ясо, земляних черв’яків, мурашині яйця, причому корм підбирає тільки з дна. Їжу він знаходить дотиком (на голові навколо рота в нього 10 вусиків, які і служать основними органами дотику).

Розмноження

Нереститься навесні і влітку, в південних водоймах в’юни часто йдуть на нерест на розливи, і їх личинки потім зустрічаються далеко від річки або озера. Самка виметивает серед водоростей 100-150 тис. ікринок. Ікринки діаметром 1,7-1,9 мм слабоклейкие, злегка буруватого відтінку. При температурі води 14-16° С інкубація триває близько 4 діб.

В'юн (риба) опис, чим харчується, де водиться (фото)

У вилупилися предличинок довжиною 6,9 мм є органи приклеювання і додаткові органи дихання у вигляді зовнішніх зябер. Крім того у личинок дихальну функцію несуть густа мережа кровоносних судин у великих грудних плавцях, анальної складці, а пізніше в задній частині кишечника. При довжині близько 8 мм у віці 12 діб личинки переходять на зовнішнє харчування. Вони розшукують їжу за допомогою спеціальних органів почуттів, розташованих навколо рота і на вусиках, які розвиваються дуже рано. У віці 26 діб повністю редукуються зовнішні зябра. Мальковый період настає при досягненні довжини 30 мм.

Поширення

В’юн широко поширений від Франції (р. Луара) до Уралу, що населяють водойми басейнів Північного і Балтійського морів. Немає в’юна у басейні північного Льодовитого океану, в Скандинавії, Великобританії, Італії, Греції і на Піренейському півострові, в Данії рідкісний.

http://rivnefish.com/forum/viewtopic.php?f=107&t=2278

http://poradum.com/poradi-dlya-domu/vyun-riba-opis-chim-xarchuyetsya-de-voditsya-foto.html

Коментарі