Короп

Назва латиницею: Cyprinus carpio carpio

Назва англ: Carp

Назва народна: Карп, короп, карпенко, карпуша, паровоз

Карп

В даній статті ми спробуємо дати відповіді на запитання: Де ловити карпа? На що клює карп, коли? Як спіймати карпа? Що це взагалі за риба така? Які бувають карпи?

Назва: народні – короп, карпенко, карпуша, паровоз(під чач клювання в стилі “віддай снасть”). Тузіком називають молоду особину, коли розраховують в улові лише на трофейні екземпляри.
лат. Cyprinus carpio carpio – карп домашній звичайний.
англ. Capr

Сазан нерестЧисельність і причини її зміни:Якщо говорити про карпа звичайного, то це найбільш популярна риба для розводження у рибних господарствах. Інше діло дикі озера та річки. Там коропи є дикими й дуже обережними, їх кількість не велика. І через винищення маточного поголів’я в таких місцях карпи можуть геть зникнути.
Карп успішно розводиться а великих і малих рибхозах, де показники виживання молодняку рідко коли опускаються нижче 40% (для порівняння, виживання сазана в природних умовах складає від 3 до 10%).
В даний час популяція сазана скоротилася настільки, що рибу вже час віднести до рідкісних або навіть зникаючих видів. Зустріти справжнього річкового сазана ще можна у водах Дніпра, Дону, Волги і Амура. Однак і в цих річках чисельність його регулярно зменшується.

Види:
СазанСазан

Сазан – пращур всіх сучасних карпів, це житель великих річок. Батьківщиною є басейн Каспійського моря. Ще древні люди смекнули, що дана риба дуже швидко росте і легко акліматизовується до нових умов життя. Не останній фактор відіграло мабуть й те, що одна доросла самка може відкласти до двох мільйонів ікринок! Живуть сазани більше 30 років. Відрізняються від всіх інших коропів довгою формою тіла і неймовірною силою (особливо дикі мешканці річок).
У ставках і озерах сазан приживається тільки в тому випадку, якщо вони проточні. Інакше штучно пересаджений сазан перестає рости і втрачає репродуктивні здібності.
Порівняно з коропом, який плаває в акваріумі в Сільпо, – сазан стійкіший до різного роду захворювань і паразитів, а також менш вимогливий до кисневого режиму. Річ в тім, що кров сазана містить в собі на 20% більше кров’яних тілець, ніж кров лускатого карпа. Крім того, рівень цукру в крові сазана теж підвищений. В деякій мірі це пов’язано з багатим на білок харчовим раціоном риби. Більшу частину року сазан віддає перевагу тваринної їжі: хробаки, молюски, комахи, ікра риб і жаб. Сазан не тільки сильніший, але і набагато обережніший коропа, що робить його дуже привабливим об’єктом для рибальства. 

Всі сучасні породи коропів є мутаціями, що створені людьми з сазану.

Дідусь Сабанєєв писав про такі рекорди: 55 кілограмовий сазан був зловлений в 80 км від Тагангрогу на Кривін косі у 1880-х роках, в той же період було зловлено у річці Воронеж неводом уродливий сазан в 68 кілограм, який мав вигляд метрового обрубка майже 70-ти сантиметрової товщини.

Карп звичайний, рисунокКарп звичайний

Карп лускатий (звичайний, домашній) – це така собі свинка, яку у нас годують два роки (більше не вигідно, бо щорічний приріст уповільнюється), спускають воду в ставочку і вибирають 250-400 грамову рибку на продаж. Хоче і є найближчим родичем, але відрізняється від сазана червонуватішими плавниками, горбатішою спиною, більш темним кольором луски з коричнуватим обводом. Крім того карп набагато більш витриваліший й живучіший від сазана і може прижитись практично в будь-якій водоймі, тому що на відміну від свого предка спокійно розмножується у стоячій воді. Якщо коропа не виловлювати по осені, то він спокійно доростає до 15 кілограм і більше.
Лускатий короп являє собою най життєздатнішу форму(серед всіх інших видів карпів), на основі якої сьогодні виведено безліч більш-менш вдалих підвидів. Головна перевага цієї риби – пристосованість до різних кліматичних умов. Вона однаково добре приживається в проточній і стоячій воді, в мілководних замулених ставках і глибоких кам’янистих кар’єрах, в багатих ключами верхів’ях великих річок і великих озерах, у прісних руслах і солоних лиманах. Цей різновид коропа також легко акліматизується, завдяки чому успішно розселений як у холодних річках Сибіру, так і в теплих водоймах Південної Європи, Росії та звісно по всій Україні. Стійкість домашнього карпа до інфекційних і паразитарних захворювань дає високу виживаність молодняка, а значить стабільне збільшення поголів’я навіть в не зовсім сприятливих для інших риб умовах. Також варто написати, що серед усіх штучно виведених карпів лускатий – найбільш генетично стабільна форма, тобто не проявляє помітних схильностей до виродження навіть у нечисленних репродуктивних популяціях протягом 10-12 поколінь.

Карп дзеркальний, рисунокКарп дзеркальний

Карп дзеркальний (найперша мутація, що створена людиною) відрізняється від тим, що має на тілі луску дуже великого розміру, розкидану хаотично по поверхні тіла у кількості декількох штук. Сильніший за карпа домашнього, на мою суб’єктивну думку, та й виростає він швидше і більшим.
На відміну від лускатого коропа, дзеркальний перебірливий у їжі і віддає перевагу молюскам і всіляким злакам. Саме ця властивість робить його найбільш «одомашненою» формою, яку зручно розводити в ставках при постійному підгодовування зерновими, але, в той же час, досить важко утримувати на такому кормі або розселяти в річки і водосховища.
І в стоячих, і в проточних водоймах дзеркальний короп старанно уникає великих глибин. Здебільшого він тримається на місцях, що добре прогріваються, багаті киснем та кормом мілководдях, і вкрай рідко (виключаючи зимовий період) опускається на глибини більше 6-7м. Пов’язано це з пониженим вмістом кров’яних тілець, що обумовлює значну вимогливість до кисневого режиму водойми.

Карп лінійний, рисунокКарп лінійний

Карп лінійний має посередині тіла одну лінію з крупної луски. Він є самою малочисленим і генетично нестабільним різновидом одомашнених коропів.
Лінійний короп має обмежений потенціал росту – генетична риса, що успадковується разом з типом лускатого покриття. Крім цього в крові лінійного карпа сильно знижений вміст кров’яних тілець, що робить його дуже вимогливим до кисневого режиму водойми. М’язові і кісткові клітини, постійно недоотримуючи кисень, ростуть дуже повільно, часто руйнуються і гинуть. Слабка, навіть у порівнянні із дзеркальним різновидом, життєстійкість лінійного коропа посилюється масою спадкових захворювань і дегенеративних рис: деградація плавального міхура, зменшена кількість спинних хребців, деформація осьового скелета, плавників, понижена репродуктивна функція, неправильний обмін речовин. Уповільненим зростанням лінійний короп обумовлений, крім іншого, зменшеною кількістю зябрових тичинок і глоткових зубів (у лускатого і дзеркального їх три ряди, а у лінійного і голого – два). У зв’язку з цим короп дуже перебірливий у їжі й за відсутності кормів з високим вмістом протеїну швидко виснажується, втрачаючи при цьому до 30% маси тіла. Іншою причиною, що впливає на швидкість росту риби, є інтенсивний жировий обмін в її тканинах. У теплій воді при достатній кількості корму лінійний і голий(шкірястий) карпи швидко жиріють, тому що основна частина енергії, що надходить в організм, акумулюється в жирових клітинах, і зростання м’язової тканини сповільнюється. Через це короп звичайно малорухомий, млявий. З похолоданням води накопичена енергія починає інтенсивно витрачатися – риба швидко худне.
Але не зважаючи на ці всі недоліки ця порода карпа дуже цінується селикціонерами та карпятниками-спортсменами.

Карп голий, рисунокКарп голий

Карп голий не містить луски взагалі. Його єдина відмінність від попередньої породи – повна відсутність луски(допускається лише наявність декількох крупних лусок в районі хвоста). У всьому іншому генетичні ознаки голого і лінійного карпів повністю співпадають.
Не дивлячись на високу схильність всіляких шкірних хвороб і паразитів, голий карп чомусь особливо полюбився Європейським організаціям, що розводять рибу і влаштовують карпові змагання. Багато рибалок готові тижнями просиджувати біля ставка, винаходячи самі неймовірні прикормки, монтажі і насадки, аби мати задоволення вивудити саме голого коропа. Його унікальний капризний кльов і часом абсолютно непередбачувані смакові вимоги, дійсно, є справжнім подарунком для любителів «важкою» риболовлі. Тому в інтернеті так багато фотографій карпів монстрів саме цієї породи, адже вона є елітною.
Хоча голий(або як кажуть на Заході – шкірястий) карп дуже теплолюбивий, у Східній та Південній Європі він приживається досить погано, мабуть, через велику кількості паразитів, що мешкають у теплій воді.

Темп росту цієї породи набагато менший у порівнянні з звичайним чи дзеркальним коропом через меншу кількість кров'яних кліток і відповідно це означає, що даний вид потребує набагато більше кисню у воді. Голий короп не такий крепкий як вищезназначені види. У нього менше спинних хребців і може відрізнятись деформацією плавників. 

Фотографія карпа

Особливості біології та наукове значення: це дуже обережна риба, яка не переносить шуму та інших подразників. Тому якщо ви ловите на вудку, і поряд гупнули дверима машини – можете бути впевненими, що крупних особин в радіусі 30 метрів не залишилось. Розмножуватись починає аж на четвертому-п’ятому році життя, тому забирати з води двухсотграмових коропчиків особисто я вважаю злочином. Ну окрім випадків коли ловля відбувається на якомось рибхозі, де цю всю рибу й так осінню виберуть.
Карп досить витривалий до кисневого режиму, спокійно переносить умови життя де, наприклад, вже щука не виживає.
Максимальна швидкість росту карпа досягається при температурі 23-28С, при понижені температури — падає, при 3-4С ріст припиняється, при 1-2C — карп впадає в сплячку.

Розміри каропа сильно варіюються:
сьоголітки — 15-500грам (!!!)
трьохлітки — 350-2000 грам
чотирьохлітки — 1000 — 3000 грам

В загальному короп відноситься до риб, що дуже швидко ростуть. І в сприятливих умовах в середньому карп досягає вагу більше як 50 грам за перший рік життя, на другий  – 800, третій – 1.2 кг. Довжина його за рік досягає 18 см, за 5 – до 51 см. В 10 років короп може досягнути показників 70 см і 7 кг. Життєвий цикл може бути більше 15 років. Зрілість самців наступає після 3 років, самиць – після 4.

Зловлений карпМісця проживання: по моїм власним спостереженням, великі особини в ставках тримаються зазвичай на значному віддалені від берегів(не менше 80 метрів), підходять до берегів лише коли все спокійно й тихо вдосвіта і перед самим заходом сонця. Звичайно, чим карп молодший тим він менш досвідчений, а відповідно менше обережний. В річках його улюблені місця з глинистим дном під обривистими берегами та ями, особливо ями. Дикі сазани повесні виходять з річок у т. н. пойми – затоплені луги. Там і розмножуються. Дуже яскраво це виражається у великих річках, ось гарний фотозвіт з такого дійства.
Мілкий карп в річках до 3-х річного віку, постійно мешкає по плесам та заливам, вибираючи такі, на яких комиш(очерет) росте у великій кількості. А от великий карп рідко вибирає для свого мешкання такі плеси й заливи, хоча виходиться сюди жирувати. Крупний карп завжди обирає своїм пристанищем великі ями, завалені корягами й ломом. Взагалі карпи в річці уникають надто мулистих і піщаних місць і обирають своїм місцеперебуванням ями з глинистим дном – по тій причині, що такі ями розташовані майже завжди уступами або мають багато глиб. Такі ями бувають під обривами і крутоярами, на згині, що робить річка. В невеликих річках він часто живе під мостами, де зазвичай буває глибоко між опорами.
Відомі автори пишуть, що в озерах та ставках карп надає перевагу плавучим островам(у нас таких немає) та комишам. З власного досвіду можу сказати, що дійсно карп на ставку тримається біля якогось невеличкого островка посередині повністю обросшого по периметру очеретом.

Фотографія карпаСпосіб життя та загальна інформація: рибалка на коропа, як правило, починається в травні місяці. Тоді коли вода зазвичай прогрівається до 10 ° С, і триває аж до самої осені (включно до вересня, а іноді може також проходити і в жовтні).
Самою вірно прикметою того, що в ставку є капа – це безумовно його викидання з води, яке ніяк не можна спутати з викиданням інших риб. Карп вискакує майже завжди повністю. Строго вверх, ніби стаючи на хвоста. Посеред дня карп викидується набагато рідше, ніж зранку і ввечері.
В цей час, а також вночі, дана риба кормиться. З цією ціллю він виходиться зі своїх схованок та ям на мілкі плеси чи в комиші інколи ще з вечора, а повертається до своїх притонів не пізніше 8-10 ранку. Восени, особливо при пасмурній погоді, карп може кормитись майже весь день.
Багато хто з моїх знайомих вживає термін: “Карпова погода”. Під цим розуміється помірний сталий вітер, небо в хмарах, на озері не дуже сильна хвиля. Вважається, що в таку погоду впіймати карпа шанси зростають. Хоча особисто я цієї прикмети підтвердити не можу.
Що стосується відпочинку, то короп віддає перевагу піщаній мілині, особливо це актуально в літні теплі вечори. Зазвичай ця риба збирається в зграйки і виходить на мілину, щоб поніжитися на сонечку.

Leather carpХарчування: карпи всеядні. Але чим вони більші, тим вони всеядніші. На дні працює як пилосмок, пропускає через рот/зябра величезні об’єми мулу, затримуючи поживні речовини.
В раціон входять водорості (рогіз, ряска, нитчасті водорості), прибережна зелень, зерна злакових і різні органічні залишки, які потрапляють в річку/ставок з дощової і талої води. Звичайно карп ніколи не відмовиться від хробачка, опариша чи мотиля. Особливо повесні.
Дорослий карп зі сталою періодичністю попадається спінінгістам на мікроджиг. Тобто дорослі особино не проти поласувати мальками риб.

Як вже було написано вище найкраща пора доби для вудіння – це звичайно ранкові часи. Але карп клює і вночі(влітку) і також ввечері. Вдень кльов найгірший.
На відео нижче можна побачити, як коропи працюють своїми хоботами – пилососами на прикормленому місці. Шанс того, що він втягне насадку з гачком і не виплюне її м’яко-кажучи не великий 🙂

КарпПрикормка: не можу собі відмовити у задоволені процитувати Сабанєєва Л.П.:
“Самое важное значение для ловли карпов, не меньшее, чем при ловле лещей, имеет “привада”, или “принада”, т. е. корм, бросаемый заблаговременно для приваживания рыбы к известному месту, чтобы она являлась сюда в известные часы, по привычке, в чаянии найти здесь лакомую пищу, какую находила здесь ранее. Только там, где рыболовов очень много и нет расчета трудиться для других, приходится довольствоваться ловлей в постоянных “притонах” и ограничиваться киданием прикормки перед началом ловли. Но настоящая привада тем хороша, что может побудить брать сазанов не там, где они живут, а на жировках или на перепутьи и в местах, более удобных для ужения.”
Власне привада для коропів складається з різних, переважно рослинних речовин. Найзручніше по своїй дрібності зерна, але взагалі треба уникати занадто одноманітної привади та краще вживати мішану. Більшість рибалок не вважає необхідністю, щоб привада була однакова або навіть аналогічна з насадкою, але всі згодні в тому, що вона повинна бути не така смачна, як остання. Усього краще, якщо більша частина привади буде складатися з не дуже ласого і поживного корму з невеликою домішкою більш смачного й ситного. Багато кидати привади аж ніяк не слід, щоб не загодувати рибу, крім того, вона повинна бути свіжа, так як зіпсований(прокисший) корм карпи беруть вкрай неохоче, а ситі не беруть зовсім.
Приваджувати місце треба принаймні за три дні до початку ловлі, а ще краще за тиждень, причому щодня і в ті години, в які збираєтесь ловити, тобто звичайно рано вранці. Втім, деякі рибалки вважають більш зручним кидати прикормку з вечора або вночі, коли думають ловити рано вранці, і після полудня, коли мають намір вудити ввечері. Само собою зрозуміло, що для постійного успіху вудіння необхідно закормлювати принаймні два або три різних місця.
Ніколи не буде зайвим додати в прикормку зернят коноплі. ЇЇ можна як запарювати так і смажити. Конопля виконує дві функції: а) своїм запахом манить рибу б) діє як проносне, карпуша повинен частіше їсти.
На наших ставках олдскульні риболови традиційно кормалять тим на й що ловлять: вареним горохом, рідше пшеницею чи кукурудзую. Ну й макухою, куди ж без неї. В росхід іде варена картопля, перловка, пшоно. А от справжні карпятники спортсмени мають геть інший підхід до прикормки на карпа. Про це буде написано нижче.

КарпАроматизатори та атрактанти: їх потрібно поділити на дві категорії, це штучні та натуральні. І успішно приміняються як перші, так і другі. Традиційне правило таке: відразу після і перед зимою ці гурмани полюбляють тваринні запахи, а в жарку пору року – фруктові.
За моїми власними спостереженнями карпи не байдужі до запаху полуниці, меду, ванілі, шоколаду, сливи. До цієї ж групи варто віднести і scopex – запах горіху.
Це буде дивно звучати для декого, але карпів успішно ловлять на насадки запахом креветок, риби, крабів і навіть копченої курки.
Якщо водойма дика – краще застосовувати ароми природнього походження, а якщо це спортивний наповнений карпами став – то краще використовувати хімію. Конкретних виробників радити не буду, краще напишіть про свої успіхи у коменти 🙂

КарпНаживка: частіше карпа ловлять звичайно на рослинні наживки, але він успішно клює і на тваринні насаживки. Спробуємо описати кожну і дати відповідь на питання: коли й на що ловити карпа?
Рослинні насадки. Замануху краще не варити, а парити – буде смачніше, краще зберігається форма. Приготування пареної насадки вимагає чималої вправності від риболова. Хороший, годний рецепт для будь-якої зернової насадки й привади такий: найкраще попередньо мочити зерна протягом доби у воді, потім набряклі зерна кладуть у горщик, наливають трохи води, щільно закривають кришкою і, закип’ятивши один раз, тримають у духовому шафі або російській печі протягом 1 -2 годин. Таким чином виходить дуже набрякле зерно з цілісною, нелопнувшою шкіркою. Можна парити зерна ще простіше: у посудину на 5 літів всипають з півкіло зерна – жита, пшениці. Наливають води на дно і зверху накривають щільно рушником, а вже потім кришкою. Коли вода закипить, тримають на слабкому вогні 3 години, потім знімають з плити і, відкривши через годину кришку. Вибирають ложкою зовсім упарене зерно в холодну воду, від чого воно біліє і втрачає клейковину.
Пройдемось по кожній насадці окремо:

  • Кукурудза – найкраще для насадки застосовувати вже готову консервовану солодку кукурузку. А ось для кілька денної привади можна й парити чи варити звичайну кормову кукурудзу з качанів. Особисто у мене в фавориті кукрудза від торгової марки “Bonduelle”, на другому місці “Премія”. Для себе давно виробив правило: краще якщо в консервних банках кукурузка вакумована ніж пастеризована. У першому випадку набагато краще зберігається форма зерняток, і менше води, а більше самого продукту. Всілякі фірмові рибацькі кукурудзи великого розміру в скляних баночках надій поки не виправдали;
  • Горох – простий український(продається на базарі) засушений, а потім зварений. Головне, щоб був поморщений, з цілою шкіркою. При варінні гороху жодних діпів, і атрактантів додавати не потрібно.
    1. Замочуємо горох на 8-12 годин, якщо горох нового врожаю, то вистачає 8 годин, якщо двохрічний – мінімум 12 годин;
    2. Ставимо цю ж воду на вогонь. Доводимо до кипіння, після чого варимо (новий врожай 10-15 хвилин, старий – 25-35 хвилин);
    3. Даємо відстоятись при закритій кришці 6-8 годин.

    Все, прикормка готова. Розрахунок такий: на 4кг гороху повне відро води, на три доби 3 відра (вистачить приблизно на 20 спінінгів), перше відро готуємо вдома, а решту два – вже на березі. На наживку зазвичай потрібно вибирати з відра великі горошини. А ще краще мати насадочний горох – чим більші горошини ви зможете роздобути, ти круче.
    Коли точка ловлі закормлена горохом рано чи пізно на неї приходить кілька коропів. Вони починають пилососити улюблені ласощі, і немає гарантії що карп знайде саме ту горошину з гачком. Кажуть, що насадочка горошинка оброблена атрактантом суттєво прискорює клювання.
    Але не на всіх ставках працюють атрактанти, потрібно експериментувати і набувати досвіду. При закормці в горох ні чого додавати не потрібно! У нього свій специфічний неповторний ярко-виражений аромат;

  • Насадка бойлаБойли – вимагають окремої статті. Бойл – це зварена високо-протеїнова кулька. Прийшла ця насадка до нас з-за кордону, ще років з 15 тому ніхто про них і не чув
    Найголовніша відмінність бойлів від інших наживок – спосіб насаджування на гачок, точніше відсутність оного. Бойл саджають на так звану волосяну оснастку: бойл фіксують на кінчику тонкої плетеної жилки, що залишилася від прив’язаного до гачку повідка. Надягають бойл на волос за допомогою спеціальної голки. Коли голка з волосом пройде крізь бойл, в петельку на її кінці вставляють стопор. На малюнку поряд добре видно конструкцію.
    На наших водоймах рідко зустрінеш рибалок, що використовують як насадки і прикормки бойл. Зазвичай це насадка для спортсменів, які ловлять виключно на спеціальних коропових ставках, де риба привчена до цієї їжі. Якщо ви опинитеся на водоймі, де короп ще не звик до такого частування, сміливо ловіть його на інші насадки, або ж починайте привчати коропа до бойла, прикормлюючи улюблені ним місця.
    Бойл за своїм складом бувають плаваючі і тонучі. Якому виду віддати перевагу – залежить від умов майбутньої риболовлі. Звичайно, що для мулистого дна, яке подекуди заросле водоростями цілком логічно плаваючі бойли, які, піднімаючись над дном, стають більш доступними для коропа. Їх ще називають Pop-up. Якщо дно водойми чисте і тверде, то цілком можна використовувати тонучі бойли. Вони йдуть і на підгодовування. А взагалі ці два види часто комбінують, утворюючи насадки з нейтральною плавучістю
    У прозорій воді колір бойл має певне, але не вирішальне значення, а в каламутній воді ця якість і зовсім неважлива, набагато важливіший запах приманки. Діаметр коропових бойлів вибирається залежно від розміру бажаної здобичі, чим більший – тим покльовок малої риби буде менше.
    А взагалі головне призначення бойлів – абсолютне відсікання мілкої риби;
  • Пшениця – потрібно розпарювати до моменту, коли почне тріскатись, насаджувати ясний пень не одне зернятко, а декілька;
  • Картопля – варити в мундирах, але не до повної готовності, насаджувати кубиками;
  • Мастирка – застосовується як наживка на гачку поплавкої вудки, так і як корм пружини донної снасті. Мій рецепт(вважаю його класичним) можна знайти прямо тут на сайті;
  • Пшоно. Точніше пшоняна каша. В давнину це була, безперечно, найкраща і найбільш поширена насадка. Приготувати цю насадку не просто. Пшоно повинно бути найвищої якості, його попередньо просівають і кілька разів промивають. Деякі рибалки навіть перетирають пшоно за допомогою м’ясорубки чи комбайна в борошно. На склянку пшона (або борошна) наливають у каструлю дві склянки води і варять, поки пшоно зовсім не розвариться. Потім кашу розтирають ложкою поки вона не отримає вигляд абсолютно однорідного тіста. Накривають і ставлять у легку духову піч, де вона має упрівати протягом 2-3 годин, причому кашу кілька разів виймають і вдавлюють в каструльку(вона може вилазити). Упрівшу кашу виймають і кладуть в холодильник, де вона може зберігатися тиждень. Деякі варять кашу на молоці і, крім того, додають до неї конопляного масла. Не заважає варити кашу одночасно в декількох каструлях, так як вона може просто не вийти і виявитись малопридатною для насадки. Перед самим вудінням це пшоняне тісто ріжеться на кубики з 1х1см, іноді можна пом’яти кульки розміром з лісовий горіх. Кубики ці насаджуються на гачок з кута і можуть лежати у воді, не розмокнув і не розвалився, цілу добу.

Звичайно, що коропець може ще й клювати на перловку, мамалигу, квасолю, боби, макуху(!), тісто і навіть простий хліб. Тому бажано спочатку розвідати інформацію про водойму, на якій будете ловити, щоб достатньо підготуватись. Ну а після рибалки поділитись такою корисною інфою з нами, щоб ми внесли інформацію в нашу базу “Рибні місця” 🙂
Живі насадки:

  • Хробаки – працюють по весні і восени. Сазани клюють на виповзків, краще молодих без кілечка;
  • Мотиль теж потрібно застосовувати в холодній воді. Наприклад ось цей карп був зловлений в Козлині 24 квітня 2010 року саме на мотиль + опариш;
  • Опариш – більшість всіх моїх карпів було зловлено саме на нього. Наживляю завжди пучком, не менше п’яти штук. Ось цього карпа вагою понад 15 кілограм було зловлено фідером на опариша, звіт;
  • М’ясо линючого рака. Безвідмовна насадка у річках на дику рибу, принаймі так пишуть всі книги. Ловиться вся крупна риба, в тому числі і сазан.

Карп у водіВиважування та поведінка на гачку: карп – найсильніша риба нашого краю. Вийняти з води особину більше трьох кілограм буде вже далеко не просто. Попавшись карп в першу чергу йде в коряги й камиші, де відразу запутує снасть і шанси його вийняти з води становлять приблизно трішки більше нуля 😯 Перші ривки рибини є самими сильними, тому більшість сходів у непідготовленого риболову відбуваються саме в перші секунди виважування, бо тормоз катушки не готовий. У мене теж таке траплялось неодноразово: фідер видає покльовку в стилі “віддай вудку”, я хапаю в руки палку, півсекунди чую що на тому кінці щось є, і все: повідок при вимотуванні виявляється тупо розірваним.
Якщо вам вдасться погасити перші потужні ривки бичка, далі потрібно діяти тактикою викачування: притягуємо рибу до берегу лише підніманням вудки догори, коли опускаємо її додолу – вимотуємо провисання лески катушкою. Великих карпів виважують лише так. Підвівши рибу до берегу, не поспішаєте захопити її підсаком – побачивши його відразу у риби почнеться новий приступ паніки і схід забезпечений. Біля берегу потрібно поводити рибу кругами, до того моменту, поки карпа буде можливо відірвати від дна. Цей момент рано чи пізно настане, головне витримка, терпіння і впевненість в своїх діях. Стомившись карпенко почне частіше давати себе підняти до поверхні, і вже коли він буде там ходити можна його заводити у підсак. Набагато легше буде коли підсаком вам буде допомагати надійний товариш.
Звичайно така кропітка процедура потрібна лише для крупних риб, з особинами до трьох кіло не треба так церемонитись. Все залежить від досвіду і впевненості рибалки.

Методи і снасті лову:

Фідер

Ловля карпа на фідер на мою особисту думку можлива лише в місцях його значної концентрації, тим більше ціленаправлена ловля. У всіх інших випадках він буде попадатись лише в якості прилову.
Найкраща наживка – солодка консервована кукурудза, яка також повинна бути обов’язково присутньою у прикормці. Звичайно, це стосується літньої пори року, в холодний час восени та по весні краще працюють тваринні насадки. Фідерна прикормка на карпа повинна бути крупної фракції, і поменше робити муті, бо на неї обов’язково збереться мілка рибка. Я пробував різні готові прикормки, і жодна з них ще ні разу не показала дуже переконливого результату, тому я використовую прикормку власного виробництва. Лише додаю в неї наповнювача, на яких і ловлю. Наприклад почавлена солодка кукурузка, чи трохи подушений варений горох, чи пшениця і т.п. Профі кажуть, що карп більше полюбляє червоний колір прикормки, цілком можливо.
Звичайно, особисто в мене, досвід ловлі на ставках набагато більший, ніж на річках. Тому далі піде інформація як ловити фідером карпа на ставку.
В якості оснастки на фідер, іншими словами фідерний монтаж для ловлі карпа, краще використовувати метод і насадку вішати на волосяну оснастку. Насадка, як вже писав вище, це кукурудза, але в деяких водоймах кращий результат дає варених горох. Обов’язково перш, ніж приступити до ловлі, потрібно обов’язково обрати місце, куди закидати прикормку. Найкраще місце для ловлі карпа, місце його харчування – це аномальні перепади на дні. В ставку потрібно знайти старе русло, або ступеньку хоча б тридцяти сантиметрової величини. Чим більший обрив – тим більше шансів зібрати на прикормці рибу, або натрапити на хід риби. Дно повинне бути не надто замуленим. Якщо промацуючи дно грузиком ви знайшли аномальну ділянку – ловити потрібно саме там.
Також хороший результат може дати закидання кормушки під самі комиші десь під дальнім островом. А взагалі потрібно читати водойму, і знайти добові тропи ходів коропів, місця стоянок для харчування. Звичайно це справа не одного дня на рибалці, потрібно роками вивчати улюблену водойму 🙂
Де ловити сазана чи карпа на річці? Моя відповідь проста – найкраще на Ахтубі. В наших річках(Горинь, Стир, Случ, Устя) це зробити дуже важко: потрібно знайти яму, дуже сильно загодувати протягом декількох днів горохом вихід чи вхід з неї. І тільки тоді можна сподіватись на примарний шанс покльовки.

Поплавчана вудка

Головна вимога до цієї снасті – бути готовою до великої риби. Особисто у мене декілька разів клювали на вудку карпи такого розміру, що я абсолютно нічого не міг подіяти. Виною тому була китайська катушка без тормозу типу “Crocodile” та леска розміром 0.14, на наступний сезон я замінив катушку на Ryobi Ecusima 1000MX та леску 0.22. Покльовок стало менше(леска грубіша), але майже всі були реалізовані.
Якої вантажопід’ємності вішати поплавець і якої довжини робити повідок кожен вирішує сам в залежності від умов ловлі. Особисто я в умовах стоячих водойм ставлю поплавок 4 гр, повідок діаметром 0.2 та довжиною не більше 25 см.
Зарослі водоростей і латаття як правило можуть привабити невеликих коропів. “Вікна” в таких заростях чи кордон рослинності, яка розташовується ближче до берега і за якою йде смуга води без інших рослин, зазвичай виявляється дуже уловистим місцем. І рибалка на карпа може бути досить успішною. Також варто пам’ятати, що рано вранці і пізно ввечері накращий час для вудіння в таких місцях, адже саме в цей час риба виходить на харчування і тут можуть бути її тропи.
Ось посилання на відео про ловлю коропа на поплавок, перед нерестом.

Літня мормишка

в процесі розробки

Галерея

карп
на горох

 

карп
мій перший в житті карп

 

карп
карп зловлений весною фідером на мотиль+опариш

 

карп
вага понад 15 кілограм, зловлений фідером на опапиш ранньою весною

 

карп
карп з річки Стир
карп прилбичі вітя малафей
Мій найбільший (поки що) короп в житті. Вага десь 11 кілограм, спійманий на озері Прилбичі.

Джерела в Інтернеті:
Чудовий сайт, потребує знання бусурманської мови
Карп, як біологічний вид

Розведення коропів: http://ribovodstvo.com/books/item/f00/s00/z0000008/st022.shtml

Галерея рекордний карпів
Непогана стаття на про карпфішинг
Різні породи карпа: Ропшинський карп, Средньоросійські породи карпа, Білоруський карп, Краснодарський краснухостійкий карп, Український короп, Ще інші породи карпа
Генетика і селекція карпів
Леонід Павлович Сабанєєв

Мій допис про види коропів: https://rivnefish.com/carp-types
Невірна розкладка: hb,fkrf rfhg

Коментарі