Види коропів
Колонка автора, Теорія рибалки

Найпопулярнішою рибою в спортивному і любительському рибальстві є короп. А останніми роками набрав обертів цілий окремий напрям – карпфішинг, під який підлаштувалася справжня індустрія виробництва снастей, принад та насадок. Але якщо запитати простого перехожого, які ж різновиди цієї відомої риби він знає, то в кращому разі буде згаданий дзеркальний короп.

А, між іншим, різновидів коропа існує багато. Іхтіологи й фахівці з розведення риби виділяють ще й породи (так само, як в худоби). Окрім власне різновидів коропів, рибалкам цікаві ще й вага, розміри господаря наших платних ставків, виловлені колись рекордні екземпляри. Ось на всі ці питання ми й спробуємо дати тут відповіді.

Короп - це окультурнений сазан

Навряд чи для когось й буде відкриттям, що короп це штучно виведена форма сазана. У ставках і озерах сам сазан приживається лише в тому випадку, якщо ці водойми проточні. Інакше штучно пересаджений сазан перестає рости і втрачає репродуктивні здібності. Порівняно з коропом, сазан стійкіший до різного роду захворювань і паразитів, а також менш вимогливий до кисневого режиму. Річ в тім, що кров сазана містить в собі на 20% більше кров’яних тілець, ніж кров лускатого карпа. Крім того, рівень цукру в крові сазана теж підвищений.
Одомашнення річкового красеня сталося років з триста тому і все завдяки швидкому зростанню мальків цієї риби і хорошої приживаності в штучних малих водоймах. Виявилось, що дана риба дуже швидко росте і легко акліматизовується до нових умов життя. Не останній фактор відіграло мабуть й те, що одна доросла самка може відкласти до двох мільйонів ікринок!

окультуренный сазан

Сьогодні розведення коропа ведеться у двох напрямах:

  • разведення риби на харчову продукцію;
  • зарибнення ставків для любителів карпфішигу <- наша тема!

У першому випадку проводиться щорічний вилов підростаючої товарної продукції, важать особини зазвичай від кілограма до максимум двох. Крупніша риба попиту в торгівельній мережі практично не має. Вилов відбувається регулярно, але частіше восени після літнього нагулу ваги.

Для карпфішингу водойми зариблюються всілякими видами коропових, тут зустрічається лускатий і дзеркальний короп, білий амур. Риболовля зазвичай відбувається за принципом: «впіймав – відпусти».

Варто відзначити, що в деяких ставкових господарствах намагаються поєднати обидва напрями, хоча зловити трофейну рибу в них проблематично, через значний вилов частини риби на продукцію, але натомість рибалкам дозволяється забирати з собою сплачену певну частину улову.

Види та породи

В основному види коропа розділяють по тому, як виглядає та або інша порода, по кількості і забарвленню його луски.

  • Дикий короп або сазан. Місце його існування — це річки та водосховища. Предок всіх видів і порід описаної тут риби. Щоб зрозуміти, чим відрізняється короп від сазана, досить подивитися на форму тіла. У жителя річкових глибин сазана тіло довгасте, обтічне, а у озерного жителя тулуб круглий. Останнім часом чисельність сазана скоротилася, і він рідко зустрічається в уловах рибалок. Вага коропа-сазана складає зазвичай 5-6 кілограмів, хоча в літературі згадані екземпляри вагою за 20 кілограмів. Живе такий річний карп-сазан 30-35 років.окультуренный сазан
  • Лускатий, він же звичайний золотистий короп. Найпоширеніший вид одомашненого сазана, від якого пішли всі інші різновиди. В порівнянні з побратимами золотистий короп найміцніший і витриваліший до умов проживання, а також відрізняється швидким зростанням і здібністю до відтворення. У віці трьох років вага його може досягати більше кілограма, і він вже готовий до розмноження. Живуть звичайні коропи понад тридцять років.звичайний короп
  • Дзеркальний короп є першою формою цього виду, яку людина вивела штучно. Особливістю цього вигляду є наявність ряду крупних лусок уздовж хребта. Сильніший за карпа домашнього, на мою суб’єктивну думку виростає скоріше. Завдяки особливостям генетичного розвитку найбільший короп в світі якраз таки дзеркальний. На відміну від лускатого коропа дзеркальний перебірливими в їжі і найбільше віддає перевагу молюскам і всіляким злакам. Саме ця властивість робить його найбільш «одомашненою» формою, яку зручно розводити в ставках при постійному підгодовування зерновими, але, в той же час, досить важко утримувати такому кормі або розселяти в річки і водосховища. І в стоячих, і в проточних водоймах дзеркальний короп старанно уникає великих глибин. Здебільшого він тримається на місцях, що добре прогріваються, багаті киснем та кормом мілководдях, і вкрай рідко (виключаючи зимовий період) опускається на глибини більше 6-7м. Пов’язано це з пониженим вмістом кров’яних тілець, що обумовлює значну вимогливість до кисневого режиму водойми.
    дзеркальний короп
  • Шкірястий або голий короп відрізняється від побратимів практично повною відсутністю луски. Завдяки особливій генетиці цей вигляд більше інших вимогливий до кількості кисню у воді. Темпи зростання, вага і лінійні розміри нижчі, ніж в батьківської форми, якою є дзеркальний короп. Не дивлячись на високу схильність всіляких шкірних хвороб і паразитів, голий карп чомусь особливо полюбився Європейським організаціям, що розводять рибу і влаштовують карпові змагання. Багато рибалок готові тижнями просиджувати біля ставка, винаходячи самі неймовірні прикормки, монтажі і насадки, аби мати задоволення вивудити саме голого карп. Його унікальний капризний кльов і часом абсолютно непередбачувані смакові вимоги, дійсно, є справжнім подарунком для любителів «важкої» риболовлі. Тому в інтернеті так багато фотографій карпів монстрів саме цієї породи, адже вона є елітною. Хоча голий(або як кажуть на Заході – шкірястий) карп дуже теплолюбивий, у Східній та Південній Європі він приживається досить погано, мабуть, через велику кількості паразитів, що мешкають у теплій воді.
    голий короп
  • Лінійний короп є окремим випадком голого родича і має виражений ряд лусок уздовж бічної лінії. В двох останніх видів коропів всього два ряди глоткових зубів, тоді як в інших – три. Лінійний короп має обмежений потенціал росту – генетична риса, що успадковується разом з типом лускатого покриття. Крім цього в крові лінійного карпа сильно знижений вміст кров’яних тілець, що робить його дуже вимогливим до кисневого режиму водойми. М’язові і кісткові клітини, постійно недоотримуючи кисень, ростуть дуже повільно, часто руйнуються і гинуть. Слабка, навіть у порівнянні із дзеркальним різновидом, життєстійкість лінійного коропа посилюється масою спадкових захворювань і дегенеративних рис: деградація плавального міхура, зменшена кількість спинних хребців, деформація осьового скелета, плавників, понижена репродуктивна функція, неправильний обмін речовин. Уповільненим зростанням лінійний короп обумовлений, крім іншого, зменшеною кількістю зябрових тичинок і глоткових зубів (у лускатого і дзеркального їх три ряди, а у лінійного і голого – два). У зв’язку з цим короп дуже перебірливий у їжі й за відсутності кормів з високим вмістом протеїну швидко виснажується, втрачаючи при цьому до 30% маси тіла. Іншою причиною, що впливає на швидкість росту риби, є інтенсивний жировий обмін в її тканинах. У теплій воді при достатній кількості корму лінійний і голий(шкірястий) карпи швидко жиріють, тому що основна частина енергії, що надходить в організм, акумулюється в жирових клітинах, і зростання м’язової тканини сповільнюється. Через це короп звичайно малорухомий, млявий. З похолоданням води накопичена енергія починає інтенсивно витрачатися – риба швидко худне. Але не зважаючи на ці всі недоліки ця порода карпа дуже цінується селикціонерами та карпятниками-спортсменами.
    Лінійний короп

Не дивлячись на всі вказані відмінності по тому, як виглядають коропи, всі вони рідні брати і легко схрещуються між собою, відносячись до загального біологічного виду Cyprinus carpio carpio.

Вчені-селекціонери вивели декілька породних ліній коропів для ставкового розведення.

  • Сарбоянський. Виведений в Західному Сибіру в 1987 році. Луската широкоспинна порода з хорошими властивостями до морозостійкості. Породу відрізняє також висока плодючість, при природному нересті самка викидає 80-130 тисяч ікринок, а при штучному ікрометанні – до півмільйона штук. В Сарбоянського коропа в даний час існує три типи: північний, омський і степовий.
    Сорбоянський короп
  • Парський. Виведений в 1989 році для центральної полоси. Має два відгалуження: місцеві з суцільним лускатим покривом і коропи, що походять від українських і місцевих коропів, з розкиданим лускатим покривом. Плодючість породи 300-350 тисяч ікринок.
    Парський короп
  • Угорський (не вірна назва - венгерський) дзеркальний короп. Його ж іноді можуть називати й карп-луна, через специфічну будову тіла. В наших краях до цих красунчиків прилипла назва лаваш, оскільки їх запускали в певний час масово в наші стави-карподроми, розміром та формою вони нагадували саме лаваші. Але буквально вже за два роки інтенсивного годування ці переселенці набрали вагу від 3 до 5 кілограмів.
    На гачку ведуть себе дуже екстремально, володіють неабиякою впертістю й силою не по своїх розмірах.
    Угорський короп
  • Алтайський дзеркальний. Порода затверджена в 1994 році. Вона отримана шляхом направленого відбору нащадків, завезених з Галичини в Алтайський край ще в 1932 році. Як зрозуміло з назви, покрив тіла у цієї риби від породи дзеркального типу. Самки при заводському відтворенні дають від 450 до 900 тисяч ікринок, при природному нересті – 100-110 тисяч. Алтайський дзеркальний короп швидко зростає і розвивається. Так, наприклад, вже у віці трьох років всі самці і 80% самок стають статевозрілими.
    Алтайський короп
  • Ропшинський. Ця порода виведена для північно-західного регіону Росії. Відрізняється великою морозостійкістю, але повільніше зростає і розвивається в порівнянні з іншими породами.
    Ропшинський короп

Окрім вищеописаних порід в нас також культивуються наступні коропи:

  • ангелінський;
  • черепетський;
  • ставропольский;
  • середньоруський;
  • та ще біля 15 порід.

Коропи

З інших порід, виведених на пострадянському просторі можна виділити такі, як:

    • білоруський;
    • алма-атинський;
    • український лускатий;
    • український рамчатий.

Український рамчатий короп

 

Інші види коропів

Коі

Описуючи види коропів не можна не зупинитися і на декоративному рибництві. Представниками цього напряму є коропи Коі – один з японських символів щастя. Представники цієї коропової породи мають абсолютно фантастичні забарвлення від золотистих до кольору екзотичних папуг. В себе на батьківщині Японії, деякі коропи Коі в національних парках мають власні імена, живуть по багато десятків років. Їх ціна там вимірюється тисячами доларів.

Коропи Коі

Срібний короп

В англомовних країнах назва "Asian carp" об'єднує декілька інтродукованих з Азії видів - товстолобики строкаті та білі (bighead and silver carp) + амури білі та чорні (grass and black carp). Також в Азії є ще один "карп" - siamese carp, або вусань (схожий на гігантського карася). Окреме місце азійських коропів посідає "літаючий" він же "срібний" короп. Цей вид широко поширений в Північній Америці, куди був завезений з Азіатського континенту. Ці риби досягають двадцятикілограмової ваги і здатні виплигувати з води при переляку до трьох метрів у висоту. Не раз були відмічені випадки мимовільного нападу коропів, що літають, на людину 😱 Насправді це відбувається по необережності, коли риби вдаряються в людину, яка про щось замріялась в своєму човні і тут раптом з води випригує й летить рибина.

У їжу цих срібних коропових представників не вживають через підвищену костистість. Ці літаючі короп через відсутність природних ворогів, зараз завойовують континент і вчені б'ють тривогу за довкілля у зв'язку з навалою цього виду.

Чорноморський короп

Багато читачів цікавляться чорноморським коропом, відразу відповідаємо так: такого виду не існує. Чорноморським родичем нашого героя часто називають шемаю – ця риба теж відноситься до коропового сімейства.

Рекордсмени

Так який же самй крупний короп в світі визнаний самим-самим? У різних джерелах приводиться така статистика:

  1. Книга рекордів Гіннеса. Найбільший короп спійманий рибаком Романом Ханке. Сталося це в 2012 році в Угорщині. Вага трофея склала 49 кілограмів.
  2. Світовий рекорд, не внесений до книги «пихатих гіннесів». Тайські рибаки на озері Бингсамран, що в околицях Бангкоку, виловили в 2007 році величезний трофей двометрової довжини вагою в 120 кілограмів.
  3. Зовсім неймовірний рекорд. Розповідають, що в 1937 році в бельгійському озері Остенд рибалки виловили чудовисько трьох з половиною метрів завдовжки, що наводило страх на місцевих жителів. Вага гіганта склала 190 кілограмів! Судячи із зовнішнього вигляду виловленого коропа, стало ясно, що він дуже старий - вік його склав приблизно 30 років. Через старість і хвороби короп здався рибалкам майже без бою. Після того, як його виловили з озера, він був відправлений в спеціальний басейн, де прожив ще 9 років.
  4. 9 травня 2019 року, було встановлено новий офіційний рекорд України по вазі виловленого карпа. Дзеркальний короп вагою 28 кг 910 г був зловлений на озері Уляники під час турніру «Весняний Кубок» командою Carpmaster в секторі №15. 
  5. На території Росії рекордного коропа зловили ближче до закінчення XVIII століття на річці Вороніж в Лебедянськом повіті. Особина мала масу 69,6 кг при довжині 1 м і ширині 70 см. Попалася риба не на любительську вудку, а на промисловий невід. Відомості про найбільший улов не є абсолютно достовірними, оскільки їх передали в Московське товариство мисливців і рибалок прості очевидці.
  6. Листопад 2018 року: Новий світовий рекорд 🤩
    Голий короп вагою 51 кг 200 г. 😱🏋️‍♂️
    Встановлений цей неймовірний рекорд нв водоймі Euro Aqua, а рибалка, якому пощастило спіймати гіганта став Michel Schoenmakers.

Почитати про коропів ще:

https://rivnefish.com/fish/2/carp

Коментарі