Уди

Умови риболовлі: Безкоштовно
Коли можна рибалити: Цілодобово
Оновлено: 31 Січня 2018

Уди (Уда) — річка на Середньоруській височині, права притока Сіверського Дінця.

Річка бере початок в одній із балок біля села Бессонівка Октябрьського району Білгородської області (Росія), на висоті 190 м над рівнем моря. В межі Харківської області (Україна) річка входить північно-східніше села Окіп (Золочівський район) і впадає в річку Сіверський Дінець на 825 км від його витоку. Загальна довжина Уди становить 164 км, з них у межах Харківської області — 127 км. Площа водозбірного басейну 3894 км², з них у Харківській області 3460 км². Загальний перепад висот (від витоку до гирла) — 105 м, середній похил річки — 0,64 м/км.

Долина р. Уди добре розроблена, ширина її змінюється від 2—3 км у верхній частині басейну до 15—25 км у нижній, глибина 85—100 м. Долина має добре виявлену асиметрію схилів: правий схил високий і крутий із значною кількістю балок і ярів, а лівий — положистий, низький і терасований. Виділяються від 3 до 8 терас. Найбільш молода — лугова тераса, формування якої продовжується. Заплава добре розвинена по всій довжині річки, двостороння, завширшки від 0,3 до 3,5 км. Поверхня заплави рівна, використовується під косовиці і городи, покрита трав'янистою рослинністю. У середній і нижній течії спостерігаються стариці та заболочені ділянки; зрідка трапляється чагарникова рослинність.

Русло річки слабко звивисте, завширшки від 6 до 8 м, на окремих ділянках — 20—35 м, завглибшки 0,1—0,8 м (на плесах до 1,0 м). В середній і нижній течії річище іноді розділяється на рукави, що утворюють протоки та острови, які заростають очеретом. Дно річища переважно тверде, піщане, інколи мулисте. Береги заввишки від 0,2 до 1,5 м, місцями круті і стрімчасті, складені супіщаними і суглинними ґрунтами.

Вода в річці, особливо в середній і нижній течії, забруднена відходами промислових підприємств Харківського промислового регіону. Разом з тим води річки Уди використовуються для зрошення сільськогосподарських угідь на площі 2,5 тис. га в Дергачівському, Харківському і Чугуївському районах.

Порівнюючи дані забору води з поверхневих водних джерел та водовідведення за 2004 рік з середньорічним об'ємом стоку річок різної забезпеченості, можна зробити висновок, що при забезпеченості 50% в басейні р. Уди забирається 15% води, а скидається майже 50% наявних річних водних ресурсів. У зв'язку з цим річка Уда є найбільш забрудненою річкою Харківської області. Клас якості води річки до м. Харкова становить 3 «помірно-забруднена», а нижче м. Харкова після прийняття стічних вод клас якості води річки змінюється на 5 «брудна».

Аналіз сучасного стану малих річок басейну річки Уди та оцінка ступеню їхнього господарського використання показали, що при маловодності та великій нерівномірності річкового стоку інтенсивне водокористування приведе до виснаження і значного погіршення якості водних ресурсів. Для раціонального використання водних ресурсів необхідний всебічний аналіз взаємозв'язків усіх компонентів ландшафтно-географічної системи в цілому, облік їхнього генезису і властивостей, закономірностей формування та змін під впливом природних і антропогенних факторів. В подальшому, якщо не вживати відповідних заходів, це може призвести до їх виснаження та понаднормативного забруднення.


Коментарі