Південний Буг — річка на південному заході України. Бере початок на Поділлі і впадає до Бузького лиману Чорного моря.
Друга за довжиною річка після Дніпра, і найдовша з тих, що течуть винятково територією України — довжина її 806 км. Протікає західними, центральними і південними областями держави (Хмельницька, Вінницька, Кіровоградська, Одеська та Миколаївська області) через фізико-географічні зони лісостепу і степу. Тут на поверхню виходить найдавніше в Україні геологічне утворення — Український кристалічний щит, завдяки якому Південний Буг відомий своїми порогами.
Річка бере свій початок на Волино-Подільській височині, поблизу с. Холодець, що на Хмельниччині і впадає в Бузький лиман.
До речі, Південний Буг вважається єдиною річкою Європи, де зберіглося порожисте природне русло. Основні пороги зосереджені на ділянці від м. Вінниці до с. Бузького, на ділянці від м. Первомайська до с. Олександрівки є Мигійські, Богданівські та інші пороги.
Більша частина басейну Південного Бугу знаходиться в межах лісостепової зони і має досить багатий і різноманітний рослинний світ, що зумовлено передусім сприятливим кліматом, рельєфом та родючими ґрунтами. Природна рослинність посідає тут 12 % усієї площі. Із них 11 % припадає на ліси, близько 1 % на луки і 0,5 % — на болота.
Основу рибного багатства цієї водойми складають: тюлька чорноморсько-азовська, головень європейський, плітка, краснопірка, верховодка, плоскирка, гірчак, карась сріблястий, щипавка звичайна, сом європейський, щука, атерина середземноморська, триголкова та багатоголкова колючки, окунь, підуст європейський, верховка звичайна, рибець звичайний, лящ, пічкур звичайний, сазан (короп), лин, в’юн, судак, йорж, бичок кругляк, бичок пісочник, бичок (сірман, головач, гонець, жабоголовий)
Більш рідкісні види, що зустрічаються в Південному Бузі: оселедець чорноморсько-азовський, ялець звичайний, бобирець звичайний, в’язь звичайний, бистрянка російська, шемая чорноморська, синець, білизна, вусатий слиж, бичок-кніповичя довгохвостий, бичок-пуголовок голий, морська голка пухлощока, марена дніпровська та карась золотий
Ця водойма стала оселищем і для вселенців: товстолоба білого, амура білого, сонячної риби та шкідника – чебачка амурського.
Ймовірно в Південному Бузі мешкають ще й пузанок азово-чорноморський, білоперий пічкур, золотиста щипавка, бичок ротан, бичок рижик та вселенці – товстолоб строкатий, чорний амур, буфало, канальний сом