Фідерна рибалка
Теорія рибалки

Всім привіт 🙂
Поки тривають ці нудні зимові холодні дні, я вирішив написати пару слів про той вид відпочинку біля води, який на даний момент для мене є найрезультативнішим. Це фідерна рибалка. Чому? Ось беззаперечні переваги даного способу лову:

 • Прикормлюється постійно одне й теж місце
 • Ловля відбувається з дна водойми
 • Можна успішно рибалити на дуже значній відстані від берегу
 • Вітер, дощ, сліпляче сонце не є завадами

Дана стаття буде найбільш корисною для тих, хто робить перші кроки в пізнанні методу лову на англійську донну вудку.

Ловити на фідер не дуже то й просто, і хай вас не заспокоюють спеціальні навчальні фільми, де профі кажуть: “Цей вид ловлі аскетичний і дуже демократичний по ціні”. Можливо в порівнянні з карпфішингом так воно і є 🙂

Отже, для того щоб почати нам знадобляться наступні речі:

Фідерне вудилище

Саме слово feeder на англійській мові означає “той, хто годує”. Це і є головним елементом такої рибалки: постійно годувати одне й те ж місце ловлі. Відповідно, якщо в снасті присутня годівничка, то вудилище зветься фідером, а якщо просто грузик — пікером.

Головна відмінність такої вудки від всіх інших — це індикація покльовки. В фідерній ловлі про покльовку сигналізує кінчик. Кінчики бувають різні по своїй гнучкості: найбільш жорсткі використовуються при сильній течії і найбільш м’які в стоячих водоймах.

Вони ділять на класи, в залежності від ваги оснастки яку ми будемо закидувати у воду. Цей показник називається тест вудилища. Тобто самий потужний фідер зовсім не призначений для ловлі якихось бегемотів, ним просто ми зможемо закидати дуже тяжкі кормушки. Ось приблизний поділ на класи:

 1. Пікер (picker)розрахований на вагу кормушок чи грузиків максимум до 40 грам. Звісно, що є збочення у вигляді вудок на максимальну вагу до 20 грам, але то вже дуже спеціалізовані вудки, в нас зустрічають вкрай рідко і звуться light picker. Довжина від 2.40 до 3.0 метрів. Призначення таких вудок: ловля риби в прибережній зоні, ловля на стоячих або вкрай слаботекучих водоймах. Найуспішнішим буде примінення такі фідерір в зонах ловлі, де прикормлювати можна з руки. А ловити не з використанням кормаків, а простих грузиків, грамів так на 20-30. Робоча дистанція таких вудок до 30 метрів. 
 2. Легкий фідер їх ще звуть лайтами від англійського слова light. Робоча вага від 25 до 60 грам. Довжина від 3.0 до 3.6  метрів. Цими вудками вже можна спокійно рибалити на невеликих річках. Робоча відстань метрів до 40.
 3. Середній або як його ще звуть медіум фідер (medium)— універсальне вудилище. Тест від 30 до 90 грам. Такою вудкою можна однаково успішно ловити як під самим берегом, так і на відстані метрів в 50-60. В наших краях просто немає річок, де потрібно застосовувати важчі кормушки. Довжина таких палок сягає вже 3.9 метра.
 4. Важкий фідер (Heavy) зазвичай мають тест до 120 грам. Довжина 3.9-4.2 метри. Основне призначення таких фідерів — боротьба з течією великих річок. Також ці палки можна застосовувати для ловлі на дальніх дистанціях, до 70 метрів.
 5. Супер важкий фідер (Extra Heavy) мають тест до 150 грам. Сягають довжини до 5-ти метрів. Призначенні для ловлі в екстремальних місцях з шаленою течією. Такими палками можна закинути вантаж на відстань за 90 чи навіть 100 метрів.

Якщо ви будете рибалити на самий легкий пікерок, це зовсім не означає, що ви ним не дістанете з води величезного ляща. І навпаки, ектрахевіком можна успішно ловити, скажімо, плотву з дальньої бровки.

Щодо порад по конкретним моделям вудилищ, то робити це діло небезпечне. По-перше я не хочу робити рекламу якомусь конкретному виробнику, по-друге в кожної людини свої смаки і вподобання (на колір і смак – товариш не всяк), по-третє я далеко не професійний рибалка, а просто любитель відпочити на природі з вудкою 🙂

Все що написано нижче є суб’єктивним вибором автора.

Пікер: поки що нічого краще ніж Shimano Naxave Winkle Piker 240 з тестом до 40 грамів я  ще не бачив! Дуже легесенький, вкрай маневрений квівертіп. Ним можна однаково успішно ловити як з-під кущів якоїсь ріки, так і на платному озерці з вільного берегу. Без проблем закидаю ним кормаки в 25 грам на відстань до 40 метрів. Але зазвичай ловлю на відстані, де можна прикормлювати просто з руки.  Тягнути невеличку навіть рибку ним то щастя, а що вже відбувається, коли на тому кінці коропчик в пару кілограмів, то вам не описати тут словами. Ця палка стала для мене відкриттям 2012 року, просто блеск!

Shimano Naxave Winkle Piker 240

Shimano Naxave Winkle Piker 240

Фідер медіум класу: колись мені пощастило придбати Elite Alliance IMPERIAL FEEDER 360 кастинг 30-90 грам. Виконати з чесного карбону і за доволі доступні гроші. Наскільки я знаю цей фідер на даний момент вже не випускається. Це моя робоча конячка, в 80% рибалок я використовую саме його. Як на наших ріках Стир та Горинь так і на будь яких ставках. Найкраще він почувається з годівничками грамів в 40 (додавайте ще сюди вагу забитого корму). Жбурляю я ним максимум метрів на 60, рідко коли далі. Палка надійна і не примхлива, в комплект входять аж чотири різні кінчики, які задовольнять вимоги фідерної рибалки в наших краях на 100%. На озерах й ставках ставлю завжди найчутливіший зелений кінчик, і тоді бачу абсолютно все, що відбувається з гачечком там, вдалині від берегу 🙂 В цьому році також ловив дуже успішно ним на flat годівнички.

А взагалі я всім новачками, у яких доволі сильно обмежений бюджет рекомендую палку Mikado Golden Lion 3.6M або 3.3М, з кастингом до 100 гр. Дуже дешевий медіум фідер з склопластику. Я особисто відловив ним два з половиною сезони, для початківців саме то!

Elite Alliance IMPERIAL FEEDER

Elite Alliance IMPERIAL FEEDER

Хеві фідер: PRESTON DUTCH MASTER 14′ 2″ кастинг до 130 гр, довжина 420 см. У порівнянні з цим білазом мій пікерочок видається просто зубочисткою. Датч мастер це справжній монстр! Але незважаючи на свої розміри цей далекобійний фідер лише трішки важчий за медіум. Палка невбиваєма, дуже потужна та крепка. В інтернеті я бачив, як ним закидають грузики більше як на 100 метрів!! Саме для таких цілей я й придбав собі цю палку: ловити дуже далеко від берегу крупну рибу на важкі оснастки. В комплекті є два кінчика на 2 й 3 унції(якщо я не помиляюся). Взагалі-то я б радив би цей фідер використовувати краще на величезних ріках, де потрібно закидати корм з гачком за бровку і потім зуміти підняти рибу через ту височенну бровку.  На превеликий жаль, радіус кривизни моїх рук виявився значно більшим, ніж я гадав. Закидати далеко в мене ніяк поки що не виходить. За весь сезон 2012 року я цією палицею спіймав аж два з половиною карасика. Fail.

PRESTON DUTCH MASTER 14′ 2″ (130grm)

PRESTON DUTCH MASTER 14′ 2″ (130grm)

Фідерна котушка

Такс, з самим вудками розібрались. Тепер нам потрібна котушка для ловлі на фідер. На даний момент існує лише два перевірені надійні виробники безінерційних котушок: Shimano та Daiwa. Їхні вироби відрізняються нормальною якістю(особливо в дорожчих моделях) та високою ціною. Трішки бюджетніші варіанти: Ryobi, Flagman.. Чи брати з переднім тормозом (фрикціоном) чи заднім це індивідуальний вибір, особисто мені зручніше керувати заднім фрикціоном. Однією з головних вимог є вага, адже махати фідером потрібно весь час. 5 хвилин і чергове перезакидання, тому і передаточне число повинне бути якомога велике. 1:5 та більше.

Хорошою особливістю саме фідерної котушки є наявність додаткового швидкого гальма, так званого “флажкового”. Але він може бути виконаний не тільки при задньому фрикціоні, але й в передному, як наприклад в моїй Shimano Ultegra 5500 XTB

Якщо котушка у вас буде дуже дорога, це ще зовсім не означає, що ви обов’язково наловите нею  багато риби, або витягнете карпа на 5 кілограм. Просто матеріали, з якої вона виготовлена будуть дорожчими і (можливо) якіснішими.

Декілька порад щодо розміру котушечки. Потрібно прийняти за одиниці виміру якусь одну систему, мені найкраще користуватись системою Shimano. Отже, для пікеру потрібні найменші катушки розміру 1000, для лайтового фідеру 1000-2500, для медіуму 3000 (якщо фідер буде 3.9 можна ставити й 4000), для хевіків і екстрахевіків можна ставити розмір 5500. Загальне правило просте: великій палці велика м’ясорубка

Яку ж конкретну котушечку взяти? Потрібно відповісти чесно, що по-великому рахунку підійде будь-яка безінерційна модель, будь яка! Але виробники розробляють спеціалізовані вироби. І тут вже вибір залежить від бюджету. Отже, мій топ:

 • в категорії до 100 грн нічого кращого як Line Winder ви не знайдете
 • до 300 грн — Ryobi Ecusima 1000vi. Я сам її використовую, правда на тяжкій вудці. Як для свої гроші — прекрасна, як кажуть полякі, коловротка!
 • до 600 грн — Ryobi Excia 2000MX. Або можна взяти й Shimano Nexave 2500
 • трохи дорожча за попередні (до 800 грн) Shimano Exage 3000 MHSRB — ось мій вибір для фідерної ловлі на середніх та середньо-дальніх дистанціях. Сміло рекомендую не покурити місяць другий і не попити пива, але брати таку м’ясорубочку. Особисто я користуюсь нею на своєму медіум фідері і повністю її якість мене влаштовує. Вона вже відкрутила три повні сезони, жодного разу я її не розбирав, не змащував. Раз чи два катуха ця падала у воду і їй хоч би що. Треба, мабуть, вже було б зробити їх профілактику 🙂 Тобто можу сміло її рекомендувати, хороше співвідношення ціна/якість.
 • до 1200 грн вже можна відхватити Shimano Stradic GTM і ще дорожча Shimano Stradic FC. Це вже дуже серйозні речі, які використовують професійні спортсмени, які заробляють собі на життя риболовлею.
 • Смерть тормозам ( категорія більше 2000 грн) Shimano Stradic 3000SFC або Shimano Biomaster 3000 SFB або Shimano Twin Power CI4 4000S RA

*всі ціни станом на початок 2013 року, одна гривня коштує 0.12 долара 1 бакс коштує 8.15 гривнів

Звісно, по великому рахунку я розглянув лише котушки для медіум фідерів, як самих популярних. Існує окремий клас виробів для хевіків та екстрахевіків. Я користуюсь Shimano Ultegra 5500 XTBв принципі задоволений. Є ще купа варіантів, від виробників таких як MAP, Preston, FOX… Краще вам самостійно пошукати по форумах потрібну інфу. Та й рішення ті далеко не бюджетні.

Фідерна волосінь: ліска й шнур

Коли вже є вудка з катушкою час обрати ліску. Існують спеціальні леси, розроблені саме для фідерної ловлі, такі як shimano technium, Trabucco T – Force feeder, Maver Dual Band… Всі вони доволі якісні, тому щоб ви не вибрали, все буде ок. Головна вимога для ліски — мала розтяжність. Щоб снасть була максимально чутливою і передавала найменші клювання риби. Ось тут і тут дуже хороші огляди лісок для фідерної риболовлі

Який діаметр купити? Якщо ви повний новачок, то краще взяти з ліску діаметром 0.22-0.24 щоб був запас міцності. А взагалі має вистачити і ліски з діаметром 0.16-0.18. Профі застосовують ліски ще меншого діаметру. Тому що, чим менший діаметр тим далі можна кидати оснастку і тим менше її бачить риба. І, мабуть, найголовніший фактор — тим менше на ліску давить течія води в річці.

Але є рішення, яке ще краще ніж ліска. Це плетений шнур. Головна його перевага (і одночасно найбільший недолів) — нерозтяжність. Шнур майже абсолютно не тягнеться. За рахунок цього передаються на кінчик вудки найобережніші клювання. Крім цього, при тому ж діаметрі шнур буде значно міцнішим за таку ж ліску. Тобто при використанні шнура є можливість застосовувати менший діаметер волосіні. А чим менший діаметр, тим далі буде летіти оснастка у воду. Дистанція лову збільшується.

Звісно, що шнур це не абсолютна панацея для фідерної ловлі. Існує декілька вийнятків, коли леска все ж таки краща:

 • Ловлі пікером. Супер чутливість на відстані 20 метрів зовсім не потрібна, як і можливість кидати далеко.
 • Ловля взимку. Через не гладку поверхню в шнурі затримується вода, він обмерзає і може пошкодити кільця фідера
 • Ловля великої риби. ВЕЛИКОЇ риби. За рахунок того, що шнур зовсім не розтягується, то все навантаження передається прямо на вудку й котушку. Ймовірність сходу значно вища. А ось ліска розтягується, і виконує роль ще однієї пружини. Тому в карпфішингу використовуються виключно ліски.

Діаметр шнура можна брати в 6lb і више, в залежності від умов лову. Так, шнур позначають не міліметрами, а англійськими фунтам: яке навантаження він витримає. Тому що заміряти саме діаметр шнурка не так то й легко.

Особисто я користуюсь такими шнурами: Momoi JigLine 0.12mm та PE Cast Away 12 lb

Momoi JigLine

Momoi JigLine

cast away

cast away

 

Гачки

Розписувати багато не буду, що потрібні такі речі як: повідки з гачками Краще почитайте ту сторінку за посиланням. Якщо коротко, то я рекомендую хороший гачок Kamasan B983, розмір залежить від насадки(не від риби!). Я найчастіше рибалю №14

Камасан

Фідерні годівнички (кормушки)

Далі, звичайно, потрібно мати кормакі. На мою особисту думку не варто з собою возити 4 кілограми годівниць. Цілком достатньо буде купити по 3 годівнички однієї ваги з кроком в 10 грам. Це звичайно якщо ви не завзятий спортсмен 🙂

Тобто: мати 3 кормушку в 25 грам, 3 на 35 грам і так далі. Звісно, що коли ви вже трохи навчитесь ловити і визначитесь з найоптимальнішою відстанню ловлі і найкращою для цього кормушки, то вже придбаєте собі кілька різних саме такого розміру чи ваги. Щодо виробників годівниць, то можу порадити лише одне: рибі начхати, що там за букви написані на кормаку. Головне, щоб він виконував свою функцію: доставляв корм в потрібну точку. Хороші виробники AXC, feederSport, прості металеві китайські годівниці теж хороші 🙂

фідерна кормушка

фідерна кормушка

Оснастки

я вже написав про це окрему статтю, тому повторюватись тут не буду.

Додаткові снасті/причандали

 • Підставка для фідера, для початку підійде звичайна рогулька.
 • Стільчик, можна використовувати любий, навіть перевернуте відро.
 • Підсак. Без нього і не надійтесь витягнути щось пристойне
 • Відро для прикормки, щоб замішувати корм.

Все, ви повністю озброєні, вперед до перемог 🙂

фідерна краса, як вона є

Ні хвоста, ні луски!

Коментарі