Ловля на фідер - найкращий вибір для рибалки початківця
Теорія рибалки

Не просто годівничка

Фідер – це донна вудка, яка призначена для ловлі з годівничкою. Це і мається на увазі в самій її назві: «feed» англійською – «годувати». Принципова відмінність фідеру від звичайних донних вудок та закидушок (котрі також не виключають використовування годівнички) – це спеціальна м’яка вершинка, яка служить сигналізатором покльовки. Вершинки змінні, вони розрізняються по чутливості. Чутливість, яка позначена на кінчику – це те зусилля, яку потрібно прикласти, що вершинка зігнулась на 90 градусів. Вимірюється ця чутливість в унціях. Одна унція рівна 28,3495231 грама. Або просто приблизно 28 грам :) Самі м’які та чутливі – 0,5-унцові, найбільш жорсткі – 6-унцові. Після закиду вудилище встановлюється на підставку і ліска підмотується до тих пір, поки пружна вершинка не зігнеться під деяким кутом в напрямку до види. Висока ефективність фідеру у порівнянні з іншими донними снастями забезпечується, в основному двома факторами: близькістю гачку з насадкою до годівнички з прикормкою та можливістю точно закидати снасть в одну й ту же підгодовану робочу точку.

Фідер – снасть всесезонна

Приступати до фідерної ловлі в принципі можливо вже з середини березня. В останні роки лід на водоймах сходить рано.  Дуже часто трапляється, що лід сходить з водойми ще перед квітневою нерестовою забороною. Ось наприклад в минулому, 2012 році, лід з водойм де я полюю, зійшов ще в березні. Рибакам в цій ситуації і на лід не вийти, і з берегу нормально не половити. Не тільки крупна риба трималась на глибині подалі від берегу, але навіть верховодка виходила в поверхневі шари лише ввечері, коли вода хоча б трішки прогрівалась. В такій ситуації не допомагав навіть 9-метровий маховий телескоп. Матч чи болонка теж працювали не завжди. А ось за допомогою фідеру можна було відмінно ловити плотвицю, яка клювала далеко від берегу з дна на мотиля. Також гарним приклад використання фідеру навесні є пошук зграй карасів на величезному озері: лише попавши в місця його скупчення можна розраховувати на успіх. Літня ловля фідером також часто буває більш успішною, ніж ловля іншими снастями. Крупна риба, така як лящ й карась, тримається на бровках чи на бистрині річок, куди не дістати маховою вудочкою і де важко ловити матчем (через складне дно чи неоднорідну сильну течію). Або ж наприклад в самі жаркі липневі дні карпа на ставку можна дістати лише з самих дальніх і глибоких місць, там рибалка нічим окрім фідеру взагалі не можлива. Восени, коли риба скочується на глибину, рибалку знову виручить фідерна ловля на тваринні насадки. На фідер можна ловити і взимку, але на початкових етапах знайомства з цією снастю займатися зимовою ловлею не варто, у зв’язку з її підвищеною складністю.

Снасть функціональна

На відміну від традиційних варіантів донок фідер не вимагає багато місця на березі, не потрібен йому йому і дзвіночок, який доставляє масу мороки і при фіксації його на лісці, і при підсічці, і при виважування. Окрім цього, звичайний донщик – рибалка осілий. Йому вкрай важко оперативно змінити місце лову: мало того що доведеться збирати всі багаточленні аксесуари, потрібно ще й заново розложитись і заново загодувати нове місце. З фідером ж можливо ловити, приютившись на маленькому п’ятачку в густих комишах, і в випадку необхідності швидко знятися і переміститися на нове місце. За одну рибалку можна обійти декілька ділянок ріки, та й надто сильно загодовувати кожен раз нове місце не потрібно – адже прикормка в годівничці лежить поряд з насадкою.

Фідер снасть не дорога

На водоймах, що розміщені поблизу міст, де збирається безліч рибалок, риба робиться вкрай обережною, і щоб піймати її, потрібна грамотна сучасна снасть. А снасті ці всі коштують дорого. Навіть проста болонка з більш-менш нормальною котушкою коштує більше 1000 грн. Я вже не пишу про хорошу болонку з хорошою котушкою, а тим більше про матчеві снасті, спінінг чи тим більше штекер. Фідер ж трохи виграє по співвідношенні ціни та якості. Точніше, він допускає деякі послаблення у відношення якості. Я нормально дуже успішно рибалив важким «скляним» вудилищем фірми «Мікадо», який вартував біля 10 грн і з котушкою «Кобра» вартістю біля 60 грн. Дорогу плетінку на таку котушку я звичайно не ставив, знайшов заміну з нормальної монофільної ліски. Ну будемо приховувати, що рибалити більш дорогою і добротною снастю значно приємніше, і бувають ситуації, коли в безклів’я лише дорога снасть рятує ситуацію.  Але в більшості випадків за допомогою бюджетних фідерів цілком можливо успішно ловити. І головне, ловити крупну рибу. .

Снасть повчальна

Болонка, матч, спінінг, штекер – все це надто складні снасті для рибалки-початківця. В процесі ж фідерної ловлі новачок опановує навички з користування безінерційною котушкою, вчиться техніці дальнього і точного закиду, знайомиться з особливостями роботи на течії, а головне – впевнюється в тому, що риба є всюди, навіть в задавлених риболовним пресингом водоймах, і вчиться підбирати до кожної водойми свій власний ключик. Фідер навчить самому важливому: спостережливості, здатності не лише думати, але й швидко приймати вірні рішення на рибалці, а ці якості дуже потрібні для кожного рибалки.

Коментарі